„Festival je u nás událostí roku a znamená obrovské zviditelnění města. Zároveň přitáhne do kaple spoustu lidí, kteří tak mohou ocenit skvělou akustiku a spatřit nádherný interiér národní kulturní památky. Kaple se opravovala třicet let, tak by byla škoda nechat ji zavřenou,“ řekl starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Sedmý ročník festivalu se bude od předchozích lišit jen minimálně. „Taháky jsou jednoznačné, což bylo vidět i z toho, jak rychle zmizely vstupenky na některé koncerty,“ dodal. Sdělil, že vyprodány už jsou kromě slavnostního zahajovacího také šestý a sedmý koncert. V něm se kromě Radima Hladíka a jeho kapely Blue Effect představí bývalý člen skupiny Lucie Michal Dvořák a duchovní otec festivalu Jaroslav Svěcený se svým mimořádně úspěšným vícežánrovým hudebním projektem Vivaldianno. V něm se s etnickými nástroji představí i hudebníci z Peru a Bolívie. Mimochodem, Jaroslav Svěcený bude ve Smiřicích účinkovat každý den.

Takřka vyprodán je rovněž čtvrtý koncert nazvaný Ve znamení zpěvu. K atraktivním osobnostem festivalu bude rovněž patřit vycházející japonská klavírní hvězda Eri Goto, která zahraje na nástroj značky Petrof. „Dovolil jsem si proto pozvat i pana Petrofa,“ uvedl Luboš Tuzar.

Smiřické svátky hudby potěší návštěvníky nejen zvukovými vjemy, ale i dalšími formami umění. Po dobu konání festivalu bude v Erbovním sále navazujícího objektu takzvaného Důchodu k vidění výstava malířky Jarmily Králové a akademického sochaře Milana Martiníka.

Smiřice zároveň zájemcům umožní prohlídku stálé expozice sochaře a medailéra Milana Knoblocha, místního rodáka a čestného občana. Výstava je umístěna ve spojovacím krčku mezi kaplí a zámkem.

Fotogalerii z loňského ročníku festivalu najdete v GALERII. Více o něm čtěte zde.