Kapela, která je na české hudební scéně takřka třicet let, nyní přichází s novým, v pořadí pátým, albem Aanpurna. O něm se rozpovídal zpěvák, kytarista, textař a hlavní ideový motor kapely Pavel Průša.

Co stálo za vznikem nového alba?
Kapela, která nevydává, nežije. Anapurno je album, sbírka, výběr z poetiky a muziky, kterou jsme se koumali poslední roky. Nahráno, zabaleno, zataveno, zhmotněno, připraveno poslat k lidem do jejich X+KK. 

Zvláštností pro dnešní dobu je, že vychází na CD. Proč?
Album samozřejmě vyjde i na streamech, není třeba mluvit jen o CD. Je nám jasný, že CD je platforma, kterou už si někdo nemá na čem přehrát. Zároveň fyzická podoba je cenná tím, že s tématem dál pracuje, výtvarně i literárně a taky je to věc, která se dá třeba darovat, což se streamem teda moc nejde. Stream je vlastně v muzice něco jako fotka obrazu. Není v tom žádná nostalgie, žádný boomerský vzdychání, prostě jen vydání alba, který má formátem rozvíjet nahrávku, i když ta je samozřejmě to hlavní. Dá se to koupit jako knížka a placku si můžete dát jako tácek pod pivo. To je svoboda a to je hlavní rockerská hodnota.

Zdroj: Youtube

Celé album zaujme také grafikou. Co má symbolizovat?
Vizuál zkompletovala Žeňa, která utekla z Kyjeva před válkou, přijela jen s notebookem a měla potřebu činnosti. Zcela přirozeně jsme ji začlenili do tvůrčího procesu, takže je v tom  otisk doby. Formát pojala velkoryse, booklet má 48 stran, jsou tam Maekovi (Marek Bělohlávek, kytara) naivně komiksový kresby, komplet texty, prolog, kterej to všechno lehce zamotá, a Ženina originální grafika. 

O čem jsou písničky? A co je vlastně to Anapurno? 
Bylo by hloupý prozrazovat jednotlivý pointy. Anapurno je o tom motoru, co nás pohání a o tom, na co ten motor jede. Jeden song se sice jmenuje Annapurna, ale i ten je o té energii a ne o tom, že někdo leze na kopec. Kmotrem Anapurna bude Miloš Dvořáček, praktikující folkař, duší rocker. Je to bard, nezmar (vlastně doslova Nezmar). Zahraje pár akustických kousků a jinak ten cirkus bude na nás. Anapurno vykopáváme 23.9.2022 v AC klubu v Hradci Králové.

Proč vyšlo album nyní. Je to takový předčasný narozeninový dárek?
Je to naše pátý vydání alba. Protože první album vyšlo v roce 1994, tak jsme museli existovat, takže nám bude asi 30. Přesně to nevíme, začátky si moc nepamatujeme, a tehdejší bubeník, co si vedl deníček, už s námi nehraje. Ale do konce roku 2024 bychom ty třicetiny měli oslavit, to už neokecáme.

Kmotrem Anapurna bude Miloš Dvořáček, praktikující folkař, duší rocker. Je to bard, nezmar (vlastně doslova Nezmar). Zahraje pár akustických kousků a jinak ten cirkus bude na nás.