Jméno Mahulena, které v sobotu obsahuje občanský kalendář, je českého původu. Nejspíš nám je připomene Zeyerovo drama Radúz a Mahulena. V církevním kalendáři je Alžběta.

Připomeňme si Alžbětu Uherskou, která žila ve 13. století. Narodila se buď na hradě v maďarském Sárospataku, nebo v Bratislavě. Byla dcerou krále Ondřeje II. Od čtyř let byla vychovávána na dvoře svého budoucího manžela a pozdějšího durynského lankraběte Ludvíka IV. na hradě Wartburg v Durynsku. Ve 14 letech se za něho provdala, prožila s ním šest šťastných let a měla tři děti.

Po jeho smrti (1227) byla z hradu vyhnána, nejprve žila v podhradí v Eisenachu a potom odešla do Marburgu (1228), kde dala postavit nemocnici a pomáhala nejchudším. V roce 1228 vstoupila jako terciářka do františkánského řádu a složila sliby. Definitivně se zřekla světského života, chtěla svým životem ukázat chudobu jako nejvyšší ctnost. Jejím přáním bylo nést kříž jako Kristus. Až do své smrti se věnovala nemocným. Zemřela v roce 1231 v Marburgu. Za svatou byla prohlášena v roce 1235.

V sobotu bychom nalezli v kalendáři také Řehoře.

 

Hlavně však slavíme státní svátek Den boje studentů za svobodu a demokracii. Sedmnáctý listopad je v české historii spojen především se studentstvem. V roce 1939 se v mohutnou manifestaci odporu proti okupaci změnil pohřeb Jana Opletala, který byl smrtelně zraněn při zásahu německých vojáků proti průvodu na oslavu vzniku republiky.

O padesát let později se vydal patnáctitisícový průvod studentstva z Vyšehradu do centra Prahy. Důvodem bylo jak uctění památky právě Jana Opletala, tak protest proti pokračující nesvobodě.