Svojanov slaví 720 let, na hrad se vrátí Záviš z Falkenštejna

Svojanov slaví 720 let, na hrad se vrátí Záviš z Falkenštejna

Ve druhé větě prvního odstavce jsme opravili chybné: "Falkeštejna" na
správné: "Falkenštejna".

Zároveň se na hrad vrátí vítkovský velmož Záviš z Falkenštejna. Od čtvrtka do neděle bude Svojanov patřit hudbě, divadelním představením, staročeskému jarmarku, hrad zase opanují postavy z dávné historie. Sdělil to pořadatel akce Závišovo panování na Svojanově František Ptáčník.

"Návštěvníci se mohou těšit na rytířské soutěže pro děti i dospělé, divadlo, dobovou hudbu a tržiště nebo na dělostřelecké salvy a mučírnu, uvedl Ptáčník.

Každý den v 10:00 dá Záviš z Falkenštejna svolení k propuknutí oslav, hodování a zábavě. Doprovázet jej bude jeho druhá choť Alžběta Uherská. Slavnosti se konají na počest narození jejich syna. Veselí potrvá každý den do 16:30, dodal Ptáčník.

Během dne budou k vidění šermířské půtky rytířů, návštěvníci si mohou vyzkoušet dovednost v turnajových disciplínách. Čeká je lukostřelba, hod oštěpem a sekerou, zápas a šerm. Kdo nebude třímat zbraň, má možnost si prohlédnout hradní mučírnu, zbrojnici nebo se při prohlídce hradu obeznámit s jeho historií.

"Děti si mohou vyzkoušet malování na kamínky a drátkování. Pro dospělé je připravena věštírna," řekl Ptáčník a dodal, že akce se koná za každého počasí. Program se pak přesune například do zbrojnice, uvedl.

Také v podhradí bude živo. Již ve čtvrtek začíná plejáda akcí, která vyvrcholí v sobotu večer koncertem skupiny Hradišťan s kapelníkem Jiřím Pavlicou. Sobotní návštěva Svojanova také může přijít vhod milovníkům staročeských jarmarků, který potrvá od pravého poledne do 18:00.

V rámci oslav také vystoupí mažoretky či kapela s dechovými nástroji. Do sokolské zahrady v 16:00 docválají jezdci na koních. Hlavní program završí ohňostroj.