Dramaturgie akce staví na hudebnících z tuzemských základních uměleckých škol, kde se učí a hraje swing i jazz, dále na zahraničních hostech a tuzemských alternativních projektech spojujících interprety různých žánrů. Letos budou v tomto akordu souznít například trumpetista Laco Deczi a jeho newyorský soubor Cellula, polský orchestr Leliwa Jazz Band Tarnów, Lenka Dusilová, Mladý týnišťský big band, On Line Session ZUŠ Habrmanova Hradec Králové, Big band ZUŠ Iši Krejčího Olomouc ad.
Slavná jména
„Každý rok se snažíme, aby festival byl rozmanitý,“ vysvětluje za organizátory dirigent Mladého týnišťského big bandu Pavel Plašil. Proto na festival pozval třeba i polský orchestr, se kterým se seznámil big band na turné. Laco Deczi již na týnišťském festivalu vystupoval. „Ovšem s muzikanty z Čech. S Cellulou sem přijede poprvé,“ dodává Plašil.
Slovenský trumpetista patří mezi nejvýraznější osobnosti bývalého československého jazzu, žije ve Spojených státech, kde převážně s americkými muzikanty založil soubor Cellula New York. „Nebude to problém přivézt sem muzikanty z Celluly. Organizátor festivalu a vynikající bubeník Jirka Haken je můj kamarád. Těšíme se sem, protože to je senzační festival, který začíná mít velké jméno. Všechny kapely, které jsem zde slyšel při své minulé návštěvě, byly skvěle sehrané, nic amatérského,“ nešetří chválou Deczi, muzikant, jehož tvorba je označována jako osobitá směs groovy jazzu a tichomořského folkloru.
Také České klarinetové kvarteto už je v Týništi téměř jako doma, vystupovalo zde například s Janou Koubkovou, Radkou Fišarovou i samostatně. K úspěchům hudebníků, kteří si nyní říkají Clarinet Factory, patří i společné improvizované vystoupení s vokální legendou Bobbym McFerrinem v pražském Kongresovém centru v květnu 2008. Tentokrát se v Týništi v projektu Eternal Seekers spojí s Lenkou Dusilovou a jazzovou komponistkou Beata Hlavenkovou.
Kromě zahraničních hostů nebo světaznalých hvězd muzikantského nebe dostanou prostor orchestry hudebních škol. Pavel Plašil vysvětluje, že nemá problém pozvat mládežnické orchestry, které se věnují tomuto žánru.
Profesionální amatéři
Swing a jazz zažívá v současnosti na základních uměleckých školách renesanci. „Věnuje se mu strašně moc mladých lidí, v malých kapelách i velkých big bandech. Jejich úroveň je v tuzemsku na velmi vysoké úrovni, přitom pochopit tuhle muziku a její frázování není zrovna nejlehčí,“ posuzuje bez nadsazování Pavel Plašil, který má patnáctileté zkušenosti z tuzemských i zahraničních festivalů a soutěží. Má radost, že v přetechnizované době si k nelehkému žánru našli mladí lidé cestu. „Způsobují to asi vzory, že vezmou dechové nástroje do ruky. Na školy v celé republice přicházejí stále častěji učitelé, kteří se touto hudbou zabývají a děti ovlivní,“ míní Plašil. Dodává, že další z nich potom vidí vzory ve starších spolužácích v úspěšných orchestrech.
Jako například v dalším účinkujícím na festivalu, týnišťských Black buříňos, kapely, která se zrodila z přípravky Mladého týnišťského big bandu ZUŠ a věnuje se interpretaci dixielandových standardů.
Obsah dámské kabelky – trocha klasiky, doušky jazzu, občas nějaká lidová nota, domácí a hlavně autorská tvorba – připomíná repertoár ryze dámského hosta festivalu, vokálního Sex tetu Divadla Jesličky Hradec Králové.
Menu mezinárodního týnišťského swingového festivalu slibuje dráždivou hudební nabídku. Program festivalu a vizitky účinkujících hudebníků na adrese:rychnovsky.denik.cz/jazz