12. TÝNIŠŤSKÝ SWINGOVÝ FESTIVAL Jardy Marčíka sice skončil v sobotu, ale stovky návštěvníků, kteří přišli na Tyršovo náměstí, budou jistě dlouho vzpomínat a těšit se na ten třináctý. I když skutečně královským zakončením mimořádné akce bylo vystoupení trumpetisty Laca Décziho, i další hosté, kteří zde v sobotu zahráli a zazpívali, dokázali publikum pěkně rozpálit . Také domácí Mladý týnišťský big band ZUŠ pod taktovkou Pavla Plašila opět dokázal, že patří ke špičce, a dočkal se velikého aplausu.

Prvního června se na Tyršově náměstí v Týništi nad Orlicí představil Taneční jazzový orchestr z Pardubic, Jiří Králík& the Rowdy Rascals, Gabriela Kočí&Jazz Company a Full Contact – Magické bubny.

Vedoucí Kulturního domu v Týništi Libor Stolín soubory krátce představil:

Pardubický orchestr vystupuje od roku 1998 a pravidelně koncertuje na větších společenských a kulturních akcích. Nejvýznamnějším jeho počinem bylo účinkování na Slavnostním koncertě ke vstupu do Evropské unie.

Kapela Jiřího Králíka je v Týništi poměrně známá z několika předcházejících vystoupení. Největší její devizou jsou instrumentální kvality hráčů a dobrý vokální projev.

Gabriela Kočí patří k nejvýraznějším tvářím brněnské hudební scény. Pěveckou dráhu odstartovala počátkem 90. let a od počátku se u ní projevuje velmi silné jazzové cítění.

Poslední páteční kapela Full contact je skupinou mladých muzikantů nadšených pro rytmus. Nabízí show se světelnými efekty a bohatou videoprojekcí.“

Na sobotním koncertu, který na Tyršově náměstí začal v 17.00 hodin, hrál Orchestr Big band Letohrad, saxofonové kvarteto Angína Kostelec, Mladý týnišťský big band ZUŠ, T.O.P. Dream Company, Blue Star a jako závěrečná třešnička Laco Déczi s hosty.

Letohradský orchestr se zaměřuje na skladby z dílny takových autorů, jako je G. Miller nebo G. Gershwin jak v orchestrální podobě, tak i zpívané.

Angína letos získala 1. cenu v ústředním kole Národní soutěže ZUŠ.

Mladý týnišťský big band koncertuje již patnáct let a získal na mnoha přehlídkách a festivalech řadu cen. Má za sebou i natočení svého prvního „cédéčka“. Pod vedením Pavla Plašila úspěšně a často spolupracuje s významnými muzikanty naší jazzové scény.

T.O.P. je skupina, která se inspiruje především funky–soulovou hudbou. SLyšet ji lze zejména v pražském Lucerna baru.

Blue Star založil Václav Marek v roce 1999 a interpretuje taneční a swingovou hudbu 30. a 40. let. V loňském roce vyšla souboru první deska. V Týništi vystoupí bez očekávaného hosta Jiřího Suchého.

Nejvýraznějším hostem festivalu byl slovenský trumpetista žijící v USA Laco Déczi. Prošel legendárními hudebními tělesy, založil i svoji kapelu, hrál ve filmu a točil i krátké filmy. Jeho největší předností je bezprostřednost a pohotová improvizace.