Královéhradecký kraj

Hradecko: Trhy na náměstí

Hradec Králové: Pravá vánoční atmosféra se po roce rozlije po Masarykově náměstí. V sobotu tam začínají každoroční vánoční trhy. Potrvají až do zlaté adventní neděle. Koupit si drobné vánoční dárky nebo ochutnat trdelník, punč či svařák můžete přijít vždy od 9 do 18 hodin.

Hradec Králové: Hradecký útulek pořádá Den otevřených dveří. Jeho pracovníci pro zvířecí svěřence uvítají dárky v podobě granulí, hraček, dek, vodítek či obojků.

Jičínsko: Divovánoce v lodžii

Jičín/Sedličky: Netradiční adventní akce pro celou rodinu Divovánoce 2014 se chystá na tuto  sobotu ve Valdštejnské lodžii. Od 15 do 20 hodin vás čekají vánoční dílny, divobetlém, vánoční představení Anička a letadýlko – Vševědous a sníh, Loutky bez Hranic a sbor miniSUBITO, Ridina Ahmedová a Petr Tichý, Majerovky a Der Šenster Gob.

Jičín: Pěvecký sbor Foerster zazpívá v sobotu od 16.30 hodin v kostele sv. Ignáce na vánočním koncertu.

Náchodsko: Signál s rozhlednou

Horní Radechová: Podívat se z výšky na krásy Kladského pomezí, panoramata Orlických hor, Broumovských stěn či Krkonoš nabídne rozhledna na vrchu Signál. Devětadvaceti metrová rozhledna stojí v katastru obce Horní Radechová u Slavíkova a slavnostně bude pro veřejnost zpřístupněna už tuto sobotu ve 13 hodin. Nabízí se tak příležitost na odpočinek od vánočního shonu a pěknou procházku krajinou.

Rychnovsko: Řemeslný jarmark

Bartošovice v Orlických horách: Vánoční řemeslný jarmark se tady koná v sobotu od 10 – 17 hodin. K vidění budou ukázky tradičních řemesel, nebude chybět ani občerstvení s vánočními dobrotami. Od 10.30 zazní muzicírování se Sborem z hor a od 14 hodin zazpívá v místním kostele sbor Campanula v rámci cyklu Advent mezi horami. Na závěr jarmarku se můžete těšit na překvapení.

Trutnovsko: Česká Miss 2015

Špindlerův Mlýn: V sobotu  proběhne v hotelu Horal boj o nejkrásnější dívku. O účast v březnovém finále České Miss 2015 se bude ucházet 47 semifinalistek z celé republiky. Vybráno bude 10 děvčat, z nichž se jedna stane 28. března 2015 novou Českou Miss 2015.

Vrchlabí: V sobotu se tady  otevře výtvarná dílna pro dospělé a děti zaměřená na výrobu šperků, triček, malování hrnečků či výroby svíček. To vše pod hlavičkou akce Nebojte se, že to nezvládnete.

Pardubický kraj

Chrudimsko: O vánočního kapra

Prosetín: V sobotu od 10.30 začíná na fotbalovém hřišti II. ročník zimní soutěže v požárním útoku O vánočního kapra. Těšit se můžete na 50 útoků, přijedou týmy z celých východních Čech. Teplé občerstvení jako je grog, čaj, slivovice, rum zajištěno.

Ležáky: Ležácké podvečery pokračují i přes zimu řadou zajímavých pořadů. V pátek  od 16 hodin bude na programu adventní koncert, účinkuje Lyra Da Camera.

Orlickoústecko: Modeláři mají dostaveníčko

Vysoké Mýto: V budově bývalé školy obchodu a služeb na náměstí Pod kaštany (proti restauraci Nopek) se o tomto víkendu uskuteční výstava železničních modelů a kolejišť, pořádají ji místní železniční modeláři.

Česká Třebová: Rodinné centrum Rosa pořádá v sobotu od 9 hodin dětské bleší trhy. Děti tady mohou prodávat nebo samozřejmě i vyměňovat své použité, ale fungující hračky, knihy, stolní hry a další věci.

Lanškroun: O třetí adventní neděli se v kostele sv. Václava bude konat od 15 hodin koncert Lanškrounského smíšeného sboru a KomoKráku, v 17.30 si zde zapálením svíčky připomenou světový den památky zesnulých dětí.

Pardubicko: Také rockeři mají své Vánoce

Pardubice: Už tuto sobotu v sedm hodin večer se brány pardubického Hobé music hall otevřou pro ty, kteří chtějí oslavit Vánoce trochu netradičně – o dva týdny dříve a téměř bez koled. Nejprve se za mikrofony postaví Paragraf 219 následovaný skupinou Promile. Půl desátá už bude patřit klukům z Törra a vánoční šňůru ukončí Alkehol (neplést s alkoholem, i když ten bude také přítomen). A pak pořádná rockotéka až do rána.

Pardubice: V pardubickém hudebním klubu Žlutý pes se bude křtít. Do polabinského klubu totiž v sobotu 13. prosince v osm hodin večer přijede kapela Wohnout se svým novým albem Laskonky a kremrole. Neděste se však, zas tak sladké pokoukání to nebude!

Pardubice: Už devět let v Keni Aleš Bárta a mnoho dalších obětavých lidí pod záštitou humanitární organizace Adra ČR provozují zdravotnické zařízení. Nemocnici v Itibo opakovaně podporují zdarma svojí prací i pardubičtí lékaři a studenti medicíny. Keňa, země netušených možností, ale i velké chudoby, potřebuje ještě jednou pomoc. A jak lze pomoci? Třeba na benefičním koncertu, který se bude konat už tuto sobotu od sedmé hodiny večerní v pardubickém kostele svatého Bartoloměje. Výtěžek koncertu je určený pro nákup sanitního vozu právě do nemocnice ve městě Itibo v Keni.

Svitavsko: Výstava betlémů navodí atmosféru Vánoc

Banín: Tradiční výstavu betlémů připravili v malé vísce nedaleko Svitav.  V místním kulturním domě budou k vidění vyřezávané figurky, ale i jesličky z keramiky, perníku, papíru a dalších materiálů.  Výstavu zahájí v pátek v 18 hodin vernisáž s pěveckým sborem Červánek ze Svitav. Nebude chybět domácí vánočka, punč a jiné dobroty. Svoji dovednost ve vyřezávání postaviček předvedou při vernisáži i betlémáři z Poličska. Se zahájením je spojený  jarmark. Výtěžek sbírky pomůže lidem na Srí Lance.

Bystré: V Domově na zámku připravili na sobotu tradiční vánoční setkání. Dopoledne od 10 hodin se obyvatelé domova sejdou s přáteli v tělocvičně. S vánočním vystoupením se představí děti ze základních uměleckých škol ve Svitavách a v Bystrém. Prezentovat se budou také obyvatelé Domova na zámku, kteří svým představením vždy překvapí. Všichni společně si také zazpívají koledy. Na odpoledne je naplánovaný vánoční trh. V sortimentu nebudou chybět výrobky obyvatel domova z terapeutických dílen.  Ve 14.30 se bude dražit soška Pražského Jezulátka. Celodenní program završí rozsvícení vánočního stromku a slavnostní ohňostroj.

Svitavy: Na třetí adventní neděli je ve městě připravený bohatý program. Tentokrát je věnovaná patchworku, řemeslům, ale také deskovým hrám. Od 13 do 17 hodin se ve výstavních síních budou moci zájemci seznámit s prací svitavských patchworkářek, vyzkoušet si, jak se kousky látek sešívají, nebo se nějaký hotový výrobek koupit. V řemeslných dílnách si zájemci mohou vyzkoušet práci uměleckého kováře, skláře a kameníka. Muzeum esperanta přivítá hráče deskových her, které představí mistr republiky v Osadnících Petr Frejvald. Ve stejnou dobu se bude konat také vánoční trh na náměstí.