Královéhradecký kraj

Hradecko: Hudba se v obci zdrží dva dny

Čistěves: Zdejší spolek Čistěveský dráček pořádá v pátek 27. a v sobotu 28. května již 6. ročník Hudebního festivalu, který se koná v prostorách u obecního úřadu. Celý program zahájí v pátek v 19 hodin divadelní soubor Klicpera z Chlumce nad Cidlinou a předvede hru Agentura Drahoušek. Po zbytek večera bude hrát k tanci i poslechu hradecká skupina Ulrichovo náměstí. V sobotu se na jevišti od 11 hodin vystřídá jedenáct sólistů a skupin, například hradecký Junior Band Habrmanova pod vedením Jiřího Hasala, Goji, Golden Sixties nebo Dobrota Band, což je i s dalšími příslibem hezkého kulturního zážitku. Hrát se bude v sále, takže nepřízeň počasí nevadí. Akce se koná ve spolupráci s Obecním úřadem a podporuje ji Královéhradecký kraj.

Jičínsko: Loutkobraní nabízí bohatý program

Nová Paka: Pestrý dětský festival nabídne během soboty 28. května čtyři pohádky, dílničky, herny, loutkový automat, dětskou loutkovou scénu a pohybové aktivity. Celodenní program završí strhující kapela Bombarďák. Nudíte se? Nemusíte kupovat medvídka mývala – přijeďte si hrát do Nové Paky! Loutkobraní (a nejen to) se koná v sobotu od 10 do 18.30 hodin v Jírových sadech. Program: 10.00: Ulhaná princezna (Divadlo ŠUS), 11.30: Houpací pohádky (Damúza Praha), 14.00: Tři medvědi a drzá Máša (Loutky bez hranic), 16.00: Tygr bábovek (Divadlo U staré herečky), 17.30: Koncert kapely Bombarďák.

Náchodsko: Zahrada kláštera láká na šachy

Broumov: Zahradu Kláštera Broumov zdobí od dubna i šachový stolek kavárníka Ondřeje Kobzy, autora projektu Piána na ulici. Přivezen sem byl z Prahy. Jeho instalace byla poměrně náročná, neboť je vyroben z betonu a váží téměř 400 kilogramů. Dvě stě kilo má i každá z jeho dvou židliček. Stolek v zahradě může využívat každý, kdo si tady bude chtít šachy zahrát. Použít k tomu může i speciální figurky, které jsou za poplatek k vyzvednutí v Galerii Dům.

Rychnovsko: Pouť zaujme děti i dospělé

Dobruška: Po roce máte opět možnost navštívit Dobrušskou pouť, která otevře své brány pro návštěvníky v pátek 27. května a potrvá až do neděle. Na své si přijdou děti i dospělí. Nebudou chybět tradiční a adrenalinové atrakce, bohatý stánkový prodej pouťových pochutin a výrobky drobných řemeslníků. Kdo dorazí na náměstí F. L. Věka již v pátek, tak by si jistě neměl nechat ujít bohatý doprovodný program, který ve 21 hodin zakončí držitel několika Zlatých Slavíků Dalibor Janda.

Trutnovsko: Havlovice se sjedou na Úpicku

Havlovice: Už popáté se v sobotu setkají obyvatelé Havlovic. Do těch na Úpicku totiž přijedou občané z dalších třech Havlovic, a to z okresu Domažlice, Liberec a Chrudim. Obec pro návštěvníky připravila společenský program, který začne ve 14 hodin u místní základní školy. Všichni Havlováci si společně projdou podkrkonošské Havlovice, zamíří do místní části Popluží, na hrad Vízmburk nebo na rybárnu. Večerní program obstará skupina Klapeto. „Vypraví se k nám asi osm desítek Havlováků z dalších třech okresů. Setkání se konají pravidelně každé dva roky a letos pořadatelství připadlo právě na naši obec. Budeme rádi, když se programu společně s hosty zúčastní co nejvíce místních občanů," pozvala obyvatele Zuzana Šímová.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Chrudim láká na pravěký jarmark

Chrudim: V sobotu 28. května se můžete ocitnout v pravěku: od 9 hodin na pravěkém jarmarku na Resselově náměstí. Připraveny budou stánky tradičních výrobců, ukázky výroby pravěkých nástrojů, výstava obrazů s pravěkou tématikou, rýžování v náhonu, koncert Františka Nedvěda v Klášterních zahradách (ve 20 hodin) a mnoho dalšího.

Orlickoústecko: Víkend si užijí hlavně zahrádkáři

Letohrad: Město čeká zahrádkářský víkend. Uspořádá jej zdejší základní organizace Českého zahrádkářského svazu společně s Venclovým zahradnictvím. Pořadatelé připravili na oba dny pestrý program, který zahrnuje vystoupení různých uskupení a souborů, ale i módní přehlídky a ukázky. Doplní je prodej zahrádkářských přebytků a sadby, řemeslné dílny, prezentace včelařů, zájemci se dozví více o permakultuře - jak na záhon bez rytí. V neposlední řadě bude představeno i motůčko, šikovný pomocník na zahradní práce.

Pardubicko: Olympic otevře Porter Arenu

Pardubice: Pardubická Porter Arena si na pátek 27. května připravila koncert legendy české hudební scény – skupiny Olympic. Plnohodnotný koncert bude první velkou akcí v tomto prostoru. Téměř dvouhodinová show začíná v 19 hodin, po skončení koncertu se zábava přesune do blízké Hobé Music Hall. Skupina Olympic v čele s Petrem Jandou oslavila v roce 2012 své padesáté narozeniny.

Svitavsko: Toulky s rytířem Toulovcem

Litomyšl: Rytíř Toulovec pravidelně provází Litomyšlí. Na neděli 29. května od 14 hodin je připraven hravý, zábavný a dobrodružný program pro děti a dospělé. Chcete-li prožít rytířské putování renesančním městem, dostavte se na zmíněnou hodinu k Morovému sloupu. Prohlídku je však nutné si u organizátorů předem rezervovat.