Do Divadla Drak se vrací osvědčené tvůrčí trio režisérka Veronika Poldauf Riedlbauchová, scénografka Marianna Stránská a hudební skladatel Jan Čtvrtník s autorským titulem To je andělení! pro diváky od tří let.

Hravá a vizuálně podmanivá inscenace se žánrově pohybuje mezi poetickým fyzickým divadlem a klaunskou groteskou a pracuje naplno s dětskou představivostí a vnímavostí. Slavnostní premiéra se koná v sobotu 29. dubna od 18 hodin na Hlavní scéně Divadla Drak.

Nový autorský projekt Veroniky Poldauf Riedlbauchové od samého začátku staví na souladu pohybu, zvuku a výtvarného gesta. Režisérka v inscenaci rozehrává příběh ustarané maminky, která každý den plní stále ty stejné rutinní povinnosti, a jejích dvou nezbedných dítek. Děti se všem jejím snahám brání, seč můžou, protože si zkrátka chtějí jen hrát a bavit se. Což se zase ale vůbec nelíbí mamince, která touží po tom, aby se alespoň jednou v klidu najedly, vykoupaly nebo šly normálně spát.

Hlavní postavou Šípkové Růženky Divadla Drak není princezna, ale Zlá sudička, která nedostala pozvánku na křtiny.
Inscenace hradeckého Divadla Drak Šípková Růženka získala Cenu Jana Borny

Zajetý koloběh proseb, vzdoru, odmlouvání, radosti i vzteku však jednoho dne naruší nezvyklá návštěva. Kde se vzal, tu se vzal, najednou spadl přímo z nebe anděl, aniž by sám věděl proč. A právě jeho nenadálá přítomnost ve světě, kterému nerozumí a který s ním tak úplně nepočítá, spouští řetězec událostí, na jejichž konci jsou věci snad přece jen trochu jinak. Riedlbauchová divákům tento jednoduchý příběh předkládá se suverénní dravostí i laskavou něhou — polohami charakteristickými pro její režijní i choreografický jazyk.

„Je vůbec možné anděla přehlédnout? A kdy se bude moct vrátit tam, odkud přišel? Vzájemné nedorozumění, plynoucí z přirozeného konfliktu mezi rodičovskou zodpovědností a dětskou nespoutaností, by samo o sobě mohlo být východiskem pro situační hru ilustrující rodinné vztahy. Když se však uprostřed tohoto nedorozumění náhle ocitne tak zvláštní, tajemná a zároveň okouzlující postava jako anděl, nabídne ještě úplně jinou, neotřelou perspektivu,“ přibližuje námět inscenace dramaturgyně Divadla Drak Barbora Pokorná.

Z vernisáže.
Výjimečnou ženu - malířku Věru Jičínskou představuje Galerie moderního umění

Trio Riedlbauchová, Stránská a Čtvrtník se v tomto složení poprvé potkalo právě v Divadle Drak při práci na úspěšné a cenami ověnčené inscenaci Do hajan!, hudba Jana Čtvrtníka je neoddělitelnou součástí celkové režijní koncepce inscenace. Vykresluje nejen pocity a nálady postav nebo situací, ale zároveň se společně s pohybem a výtvarným řešením stává nositelkou děje.

Scénografka Marianna Stránská pak pro inscenaci vytvořila minimalistickou scénu s několika dominantními prvky, zastupujícími ohniska každého domova (postel, jídelní stůl s židlemi a vana). Snovou a hravou atmosféru umocňují spolu se svícením průsvitné textilní instalace a celkové barevné ladění prostoru do modré barvy v kombinaci s bílými a červenými detaily.

Historické náhrobníky dovezli v úterý 18. dubna pracovníci technických služeb do muzea v Novém Bydžově, kde se stanou součástí připravovaného lapidária.
Renesanční náhrobníky ležely zapomenuté v depozitáři. Po 28 letech jsou v muzeu

V nové inscenaci Divadla Drak, plné náročných artistických čísel, se představí vedle Petry Cicákové a Luďka Smadiše, kteří už svůj mimořádný pohybový um i cit pro gag bohatě předvedli právě v Hajanech, i dva nejmladší členové drakovského souboru, Edita Dohnálková Valášek a Šimon Dohnálek.

To je andělení! – nová pohybově-vizuální klaunská groteska rozšíří repertoár inscenací královéhradeckého Divadla Drak pro diváky od tří let.