„Přinášíme veřejnosti umění tak, aby to bylo bezpečné a možné k prohlédnutí kdykoliv. Umístili jsme vizuální umění do výloh, výkladů a oken v Hradci Králové, našimi partnery jsou například Filharmonie Hradec Králové, Divadlo Drak či Střední škola vizuální tvorby,“ říká Jana Vincencová, koordinátorka Klubu konkretistů a Umění do výloh. Galerie a výstavní prostory jsou kvůli pandemii koronaviru nejen v Hradci Králové uzavřené. „Výstavy buď nejsou vůbec, nebo jsou k vidění online. Ale to není ono. Přinášíme proto lidem alternativu,“ dodává Vincencová.

Například výlohy Infocentra u budovy muzea zdobí výstava Fenomény české kultury. Až půjdete po Eliščině nábřeží, můžete se tak „potkat“ s Josefem Gočárem, Janem Kotěrou, Boženou Němcovou, bratry Čapkovými nebo Františkem Kupkou. K vidění je nově také kreslená mapa od Jany Bačové Kroftové. Díla jsou k vidění každý den, ve všední dny od 15 do 16 hodin je navíc zážitek umocněn reprodukovanou hudbou v podání Filharmonie Hradec Králové.

Jako další výstavní prostory fungují výlohy Centra uměleckých aktivit s výstavou Odložená osobnost, Ateliér Salon Dagmar Popové s výstavou Počkejte na tmu, Ateliér Pod glazurou s výstavou Zlato? Zlato!, Ateliér Jitky Šedové – JR – s výstavou Sen, v Artičoku je k vidění Landart a ve výlohách Design shopu Galerie FOX najdete výběr z českého designu.

K projektu se připojila také Studijní a vědecká knihovna s výstavou Čtu, čteš, čteme za výlohou knihovny mezi vstupními dveřmi. „Knížky jsou v současné pochmurné době jedna z mála radostí, které nám zbyly. A tak čtěme a nesmutněme,“ vyzývá studijní knihovna. Více informací o akci, ke které se postupně připojují další instituce, naleznete na facebookových stránkách www.facebook.com/umenidovyloh.