Všestranný výtvarník Pavel Matuška se narodil před čtyřiašedesáti lety v Třebechovicích pod Orebem – a žije tady dodnes. Výstavou nazvanou výstižně Usmívání se tak trochu ohlíží za svojí tvorbou uplynulých let. Vždy byl věrný humoru, ale čas od času zkoušel nové techniky, k některým se vracel a některé navždy opustil.

Po letech, které věnoval reklamní a užité grafice, se mu zastesklo po volné tvorbě – malbě a řezbě. „Vyměnil jsem čtvrtku, pero a tuš za plátno, štětce, barvy, dláta a lipové dřevo,“ říká s úsměvem o svých současných „oblíbených hračkách“ Pavel Matuška. Co ovšem neměnil, je jeho typický filozofující humor, který od osmdesátých let zužitkoval ve stovkách karikatur, kreslených vtipů a ilustrací.

Matuškovy obrazy ve výstavní síni Galerie Na hradě jsou příjemnou procházkou jeho vnímavým světem. Každý z nich má svůj malý příběh a většině z nás dobře známé souvislosti. Inspiraci čerpá z každodenního života, z neustále se opakující historie i politiky. Je dobrým pozorovatelem světa plného lidí a jeho humor je trefný, ale laskavý. Přesvědčit se můžete v Galerii Na hradě až do 9. března.