Plejáda známých hereckých tváří bude k vidění dnes večer v Pardubickém letním kině, které denně po setmění po dobu hlavních prázdnin promítá v Tyršových sadech zcela zdarma zajímavé domácí i zahraniční filmy. „Na programu je česko–albánský titul Smutek paní Šnajderové, v němž si zahrála například Aňa Geislerová, Barbora Štěpánová, Tomáš Töpfer, ale také Michele Placido, který se v našich zemích proslavil jako policejní inspektor Corrado Cattani v televizním kriminálním seriálu Chobotnice.

Krásná a záhadná

„Je horké léto na začátku šedesátých let minulého století a právě se začíná neuvěřitelné, ale pravdivé dobrodružství tří mladých studentů pražské FAMU, kteří odjíždějí z velkoměsta do Českého Šternberku, aby natočili svůj absolventský film. Brzy se seznamují nejen s prostředím továrny na výrobu motocyk〜lů, o níž mají natáčet, ale i s rozvernými mladými ,soudružkami’, bodrou hospodskou nebo se stranicky zapáleným vedoucím továrny. Osudová setkání zažívá především jeden ze studentů – Albánec Leke Seriani. Už od první chvíle jej upoutá krásná, záhadná a podivně smutná paní Šnajderová, manželka věčně opilého šéfa místní policejní stanice, se kterou později prožívá hluboký milostný vztah. Nakonec se však Leke musí rozhodnout mezi láskou a svou rodinou v Albánii. V tomto důležitém okamžiku je pro něho stejně osudové setkání s hrabětem Šternberským, který provždy ovlivní jeho život,“ řekl Jan Motyčka, jeden z provozovatelů Pardubického letního kina. To zítra večer uvede pásmo kanadských animovaných filmů, mezi nimiž bude i jeden z nejvýznamnějších animovaných filmů v historii kinematografie pod názvem Muž, který sázel stromy.

„Jako literární předloha tohoto filmu pro velké děti a dospělé autorovi posloužila stejnojmenná povídka francouzského spisovatele Jeana Giona. Po premiérové projekci tohoto půlhodinového díla zazněl na mezinárodním festivalu v kanadském Montrealu třicetiminutový aplaus. Tvůrci při realizaci využili technologii tzv. totální animace, kdy animace nahrazuje pohyby kamery a střih. Výsledek je neobyčejně dynamický a sugestivní,“ sdělil druhý z provozovatelů letního kina Tomáš Drechsler.

„Dalším snímkem bude sedmiminutový Balablok, který režíroval Břetislav Pojar. Animované zpracování lidské komedie je zábavné ve svém pohledu i způsobu, jakým karikuje lidský sklon upřednostňovat násilí před rozumem. Celá aréna konfliktu je omezena na nejjednodušší rozměry – protivníky představují kostky a míče,“ popisoval Tomáš Drechsler.

Hrad z písku a Ráj

„Hrad z písku je bajkou se skvělým humorem a kouzlem. Vypráví o Sandmanovi a bytůstkách, které vytváří z písku. Pod jeho vedením postaví hrad a oslavují dokončení svého nového domova, leč náhle jsou překvapeni nevítaným hostem. Zafouká vítr a hrad se sesype,“ nastínil Jan Motyčka. „Krátký komediální animovaný film Kocourek se vrátil vychází ze sto let staré stejnojmenné lidové písně. Starý pan Johnson se stále zuřivěji snaží zbavit malé žluté kočky, která ne a ne zmizet,“ podotkl jeden z provozovatelů letního kina.
Nedělní večer v Tyršových sadech uzavře Ráj. „V patnáctiminutovém filmu Paradise se dvakrát na Oscara nominovaný režisér Ishu Patel vrací k tradičnímu akvarelu, spolu s komplikovanou technikou ,prorážení děr’, kterou ve filmu popisuje,“ informoval Jan Motyčka.

. . .