Zlatá neděle lidi do centra města nelákala. Výjimkou byly Vánoční trhy na Masarykově náměstí, na které v průběhu víkendu zavítaly minimálně stovky návštěvníků.

Na pátém ročníku trhů, které potrvají do středy 22. prosince, prodává své výrobky více než stovka prodejců. V nabídce byly hračky, oblečení, vánoční ozdoby, keramika, knížky, vánoční dekorace, výrobky z ovčí vlny a další věci. „Původně jsme se přišli s dětmi jen podívat, ale znáte to. Už máme dřevěnou hračku na pružině, ovčí sýr a vánoční ozdoby,“ řekla návštěvnice Petra Skoumalová.

Spokojenost vyjadřovali také prodejci. „My sem jezdíme pravidelně. Prodáváme vánoční nebo dárkové dekorace ze suchých květin,“ uvedla Jarmila Továrková z Jevíčka. Dodala, že největší zájem návštěvníci stále projevují o vánoční dekorace do bytu.

U stánku Jiřího Moravce z Hradce Králové se návštěvníkům sbíhaly sliny jen při pohledu na balíčky se 150 druhy koření a kořenicích směsí. „Lidé nejvíce berou gurmánku, ta je skvělá do polévek, samozřejmě sladkou papričku, koření na grilování a tak,“ poznamenal.

Pořadatele z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti zájem návštěvníků i prodejců těší. „Vzpomínám si, že jsme před pěti lety začínali asi s dvaceti stánky, teď jich tady je 110. Už zhruba měsíc jsme museli zájemce odmítat,“ prohlásil ředitel Miroslav Franc. Dodal, že nynější stav naznačuje, že by se město mělo zamyslet na tím, zda nevytvořit standardní tržiště, kde by se podobné akce mohly konat. Masarykovo náměstí podle něho není na trhy z technických důvodů ideální. „Rádi bychom trhy rozšířili, protože zájem je daleko větší, než jsme schopni uspokojit. Myslím, že příležitost bude po rekonstrukci Velkého náměstí. Prostor je tam daleko větší, sto padesát nebo dvě stě stánků se tam klidně vejde.

Obchodníkům z kamenných obchodů v centru krajského města zlatá neděle moc nedala. „Je to slabé. Třeba s obdobím před deseti lety se to nedá srovnat. Teď lidé v neděli jezdí spíš do obchodních center na kraji města,“ řekl Jan Vejběra z prodejny jízdních kol na Tylově nábřeží. Podobně hovořili i ostatní obchodníci.