“Výstava má podtitul Obrazy nové, staré a ještě starší,“ říká Jiří Vavřina uprostřed příprav nové expozice. „Nejstarším exponátem bude obraz starý šestatřicet let. Dělal jsem tehdy samozřejmě jiné věci než dnes, člověk se vyvíjí. Když jsem dával dohromady obrazy pro tuto retro část, zažil jsem spoustu překvapení…“

Jiří Vavřina dnes tvoří uprostřed svého bytu s výhledem na Žižkovy sady. „Ateliér na Malém náměstí jsem zazimoval a ještě jsem tam letos nebyl,“ přiznává.

Z rozlehlého bytu si s pochopením své ženy – lékařky udělal další ateliér. Všude visí jeho typická velká barevná plátna v mohutných zlacených rámech plná masek, maškar, loutek, šermířů a divadelních postav. Jako na zámku. Snad proto jeho technika a styl připomínají díla renesančních malířů.

„Mám rád karnevaly a vůbec smyšlený, divadelní svět od dětství,“ usmívá se a hledá třírohý klobouk pro fotografování, který si nedávno přivezl z benátského karnevalu. „Jezdíme tam s mojí paní rok co rok, nedovedu si představit, že by nás od té cesty mohlo něco odradit.“

Výstava nových, starých a ještě starších obrazů známého hradeckého malíře Jiřího Vavřiny v galerii Na Hradě začíná vernisáží ve středu v podvečer. Potrvá až do 6. června.