V městské knihovně byla páteční vernisáží zahájena výstava kreseb a jednoho obrazu hradeckého výtvarníka Jiřího Vavřiny. Jak citovala ředitelka knihovny Stáňa Benešová, autor se svoji tvorbou vymyká generaci dnešních pětašedesátníků. Jeho kresby nám nabízí pohled do záhadných koutů lidské duše.
Figurální kompozice Jiřího Vavřiny, stejně jako i jeho zátiší, se vyznačují kresebnou zdatností, daným cítěním pro detail, vytříbenou technikou olejomalby, revokující preciznost a čistotu děl renesančních mistrů.

Malíř se nevyhýbá stylizaci forem a užití dekorativních prvků (třpytící se sklíčka, kamínky), jež propůjčují obrazům dramatické napětí. Je v nich stín záhad a navíc i jakási prostá poezie.

Jiří Vavřina se narodil v Pardubicích a svým životem putoval přes Brno, kde absolvoval střední umělecko– průmyslovou školu. Trvale zakotvil v Hradci Králové. Zde dodnes žije a tvoří. Jeho nejčastějším objektem k malbě je člověk se všemi pokušeními, duší zranitelnou i jásající, člověk cudně přemýšlející, na druhé straně zmítaný barvami i stíny erotických fantazií. Jiří Vavřina ve svých dílech zhmotňuje dějinná a mytologická témata. Jeho tvorbu mohli obdivovat návštěvníci na osmdesáti výstavách.

Několik milých a vtipných slov o autorovi pronesl při vernisáži jeho přítel, ředitel místního muzea Miloslav Bařina.

„Jiřího potkat kdekoli a kdykoli je svátek. Vždycky musí být o nějaký krok vpředu, respektive ode mne o tři kroky, protože je o tři roky starší. S Jirkou si moc dobře rozumíme, a často spolu rozjímáme. I například o tom, proč nějaký Bařina má zahájit výstavu člověku, který se jmenuje Vavřina. Omylem nám kolikrát vymění písmena. Přes něhu, kterou máš zakletou ve svých kresbách, víš, co je detail i krásný šperk, i ouško a pusinka, tak to je pak o něčem,“ hodnotí Bařina. Mezi něžné kresby a milé povídání vetkal krásné tóny ze své kytary Jakub Jaroš z Jilemnice.

A proč Jiří Vavřina vystavuje právě v Nové Pace? „Expozici jsme připravili k životnímu jubileu autora, který má k Nové Pace pevné pouto. Pochází odsud jeho manželka,“ doplňuje ředitelka knihovny. Přijďte se nechat pohladit po duši kresbami Jiřího Vavřiny, v knihovně budou společně s jeho obrazem vystaveny do konce března.