Ani nejzarputilejší odpůrci výstav by neměli minout expozici IQ Parku Liberec, která se na několik týdnů usídlila v bývalé továrně Vertex ve Wonkově ulici.
Zatímco v muzeích je přísný zákaz doteků s exponáty, výstava Hry a klamy je přímo vyžaduje. A dokáže strhnout celé rodiny.

„Máme tady sedmdesát různých testů, rébusů, her a hlavolamů z různých oblastí života. Běžně jsou tu lidé dvě hodiny, ale i mnohem déle,“ říká František Duda z pořádající agentury.

Mezi návštěvníky jednoznačně vedou největší „kousky“. V rozích jedné z místností stojí dvě velké paraboly na přenos zvuku. „Trhni si,“ šeptá osmiletý Ondřej Novák do jedné z nich. Jeho bratr mu oplácí stejnou mincí.

„Největším lákadlem je lamelová stěna, do které se můžete obtisknout. Děti u ní vydrží opravdu hodně dlouho,“ tvrdí František Duda.
Největším oříškem výstavy je zdánlivě jednoduchý rébus se dvěma srdíčky na laně s dřevěným trámkem, mezi kterými je uzel. Srdce se musí přemístit do dalšího oka.

„Očekáváme kolem pěti tisíc návštěvníků. Na tohle řešení přijde podle našich zkušeností tak deset lidí,“ řekl František Duda. Výstava potrvá do 21. února.