„Film bude ještě jednou promítán 15. ledna na novinářské projekci v pražském kině MAT,“ uvedl David Kopecký, pracovník oddělení PR České televize. „Diváci ČT uvidí snímek až 29.ledna ve 20 hodin na programu ČT2,“ dodal.

Evka Mánesová i Rosťa Pitrman

Předpremiéry snímku, se zúčastnila řada příznivců Josefa Škvoreckého včetně těch, kteří spisovateli sloužili jako předlohy pro postavy v jeho románech. „Byla to například Věra Tomanová, která v románu Zbabělci vystupuje jako Evka Mánesová, nebo Bohumír Španiel, známý jako Rosťa Pitrman z Prima sezóny,“ uvedla ředitelka Okresního archivu v Náchodě Lydia Baštecká, jež projekci uváděla. „Měli jsme to štěstí, že přijeli i tvůrci dokumentu. Režisér a scénárista Petr Kaňka, kameraman Daniel Souček i Markéta Kaňková, asistentka režie,“ doplnila.

Podle tvůrce filmu Petra Kaňky je dokument výpovědí o životě a díle Josefa Škvoreckého.

„Mluví o padesátých letech, vzpomíná na srpen 1968, který ho přiměl k emigraci do Kanady,“ říká režisér.

"Manželka Škovoreckého Zdena Salivarová se zde zmiňuje i o seznamech spolupracovníků StB, kde se objevilo také její jméno. Je zřejmé, že to nese velmi bolestně,“ míní režisér.

Film podle jeho tvůrce seznámí diváky s názorem Škvoreckého na jeho vlastní tvorbu i na dění ve světě. „Škvorecký, ač je sám katolík, se zde vyjadřuje ke svému vztahu k židovství, které se objevuje v řadě jeho povídek. Mluví o tom, že z velkého počtu židovských rodin, které žily v Náchodě, se po válce vrátilo jen sedm lidí. Ve filmu vystupuje i Michal Šomberk, což je životopisec pana Škvoreckého a také Paul Wilson, který překládá dílo Škvoreckého do angličtiny. Dokument je o nás, o světě i o něm. Je to takový testament,“ popisuje režisér.

Dokument financovala ČT

Natočení dokumentu „Gentleman Josef Škvorecký“ financovala Česká televize, která do něj podle režiséra investovala 600 tisíc korun. „S nápadem natáčet o Škvoreckém přišel sám režisér a přinesl i námět,“ uvádí vedoucí dramaturgyně Centra publicistiky a dokumentu ČT Jana Hádková.

„To, co mě přesvědčilo dát k natočení filmu souhlas, byla osobnost Josefa Škvoreckého. Podle mne jde o jednoho z největších současných českých spisovatelů a byl by hřích o něm něco nenatočit,“ míní dramaturgyně. „Režisér Kaňka je navíc renomovaný tvůrce. Byl zárukou, že vznikne kvalitní dokument,“ poznamenala.

S filmem se v brzké době seznámí i jeho hlavní protagonista Josef Škvorecký.

„DVD určené přímo jemu máme už v produkci připravené. Do Kanady, kde Josef Škvorecký žije, ho pošle režisér filmu již brzy. Hned po uvedení snímku v televizi,“ upřesnila Hádková.