Navíc vznikla vazba přes uměleckého šéfa vinohradského divadla Martina Stropnického. Ten vloni festival navštívil a nyní režíruje v hradeckém Klicperově Silnici podle Felliniho filmu. „Jsem prostě přesvědčený, že v divadelním Hradci o něco jde!“ řekl Stropnický. V rámci Dne Divadla na Vinohradech budou zítra uvedena dvě představení na hlavní scéně a jedno odpolední matiné v salonku Městské knihovny v Tomkově ulici.

Nejdříve vinohradský soubor sehraje hru Martina McDonagha Kráska z Leenane v režii Petra Svojtky, v níž se diváci setkají mimo jiné s Janou Hlaváčovou. Je to příběh drsný, ale nechybímuhumor a nadhled. Poté se uskuteční matiné se starší hereckou generací vinohradského souboru. Jiřina Jirásková, Jana Hlaváčová, Ilja Racek a Petr Kostka budou rozmlouvat mezi sebou i s diváky o „životě v divadle a divadle v životě“; zúčastní se i Martin Stropnický.

Večer vinohradské divadlo představí amerického dramatika Joe DiPietra – Famílie aneb Dědictví otců zachovej nám, pane v režii Martina Stropnického. Inscenace je výjimečnou příležitostí k setkání s mistrovstvím starší herecké generace z Vinohrad. V hlavních rolích se představí kromě Michala Novotného, Ilja Racek, Jiřina Jirásková, Petr Kostka a Jana Hlaváčová.