Liberec 1. července (ČTK) - V temnu, mezi skleněnými tabulemi a zrcadly budou bloudit lidé v největším labyrintu v Evropě. Vzniká v libereckém Centru Babylon v sousedství IQ parku a pro veřejnost se otevře v polovině července. Proti současnému je mnohonásobně rozsáhlejší, přestože už i toto původní je o jedno zrcadlo větší než pražský labyrint na Petříně. Sdělil to předseda představenstva společnosti Miloš Vajner.

"Nebude jen větší, ale hlavně složitější a strašidelnější, využili jsme optických klamů," dodal. Bludiště vzniká přeměnou čtyř obchodů. Náklady na vybudování labyrintu dosáhly dvou milionů korun. Atrakce bude otevřená denně od 10:00 do 20:00. Za vstup se bude platit podle výšky, děti do 140 centimetrů dají za vstupenku 40 korun, ostatní dvojnásobek.

V první místnosti čeká návštěvníky klasické zrcadlové bludiště s jedním průhledným zrcadlem, a právě tato část bude největší v Evropě. "Vcházející nebudou vědět, že mohou být skrz zrcadla pozorováni. Jejich grimasy při narážení do skleněné stěny poslouží ke škodolibému obveselení ostatních," dodal Vajner. Druhá místnost představí optické klamy a hrátky se světlem, v plánu je i instalace zrcadel do tvaru, aby tvořily iluzi nekonečného prostoru.

Třetí místnost bude mít zrcadla jen po obvodu, uvnitř bude bludiště se skly. Vstupující přes ně bude sice vidět, ale dostat se z jednoho konce na druhý nebuje snadné. V poslední části bludiště zahalí návštěvníky tma, ze které se dostanou ze složitých zákrut jen pomocí hmatu a intuice.

IQ park, který se otevřel na jaře, vyrostl na ploše 1600 metrů čtverečních v prostoru bývalého Státního výzkumného ústavu textilního. Jeho cílem je probudit ve veřejnosti zájem o sebevzdělávání. Vybudování centra přišlo zhruba na 50 milionů korun, Evropská unie záměr podpořila přibližně ze čtvrtiny.