Šestačtyřicetiletý umělec, který žije a tvoří v Pomezí u Poličky, nazval výstavu svých obrazů plných fantazie Ženy, létavci a jiné podivuhodné bytosti. A nic jejich náladu nevystihuje lépe, než pár autorových vět na okraji pozvánky:

 

„Když časně ráno, spíše na konci noci nepřerušené spánkem, vyjdeš na zahradu svého domu, nebo jen otevřeš okno svého panelového bytu, můžeš – bude-li ten den dnem kdy táhnou - spatřit nad obzorem podivné hejno letících bílých okřídlených koní táhnoucích odněkud z velké dálky někam ještě dál… Kam, to nikdo neví, protože nikdo přesně nezná jejich trasy ani místa jejich odpočinku.
Pokud si tě ale spánek včera vyhledal a nebo jen okno bylo otevřeno příliš pozdě, letící hejno pegasů už asi neuvidíš. Je zase někde v místech, kde právě končí noc a kde právě ospalý malíř odložil štětec a vyhlédl z okna ….
Ale nepropadej smutku. Ještě i v tuto pozdní chvíli můžeš potkat, budeš-li se pozorně dívat, mnoho těch nejpodivuhodnějších bytostí…“

 


Výstava Ženy, létavci a jiné podivuhodné bytosti výtvarníka Jindřicha Pevného bude v chrudimském Muzeu loutkářských kultur otevřena od 6. června do 26. srpna.