Zároveň se ale věnovala malbě, stejně tak jako její manžel Josef Vyleťal. Pojil je zájem o svobodnou tvůrčí činnost plnou fantazie, a tak nalezli hlavní oporu právě v surrealismu.

Hollarova škola

Malířka Olga Vyleťalová se narodila v Hradci Králové. Záhy se s rodiči přestěhovala do Prahy. Ačkoliv jí výtvarná tvorba byla odjakživa blízká, vystudovala nejdříve střední zdravotní školu. Při zaměstnání pak zdokonalovala svůj um na soukromých hodinách u profesora Antonína Kybala a následně navštěvovala večerní Hollarovu školu. V roce 1968 nastoupila na Vysokou umělecko – průmyslovou školu do ateliéru ilustrace ke Karlu Svolinskému. Po roce odešla  a v pětadvaceti letech se začala věnovat samostatné tvorbě.

Svoji tvůrčí invenci zaměřila k návrhům dnes již legendárních filmových plakátů. V letech 1969 – 1989 jich vytvořila na sedmdesát šest. Získala za ně několik cenných uznání na mezinárodních výstavách a festivalech: například Grand Prix za plakát k filmu Něžná na I. ročníku mezinárodní výstavy plakátů při filmovém festivalu v Cannes v roce 1973 nebo Cenu kritiky na stejné akci v roce 1974. V Chicagu získala v roce 1979 cenu Zlatý Hugo a o čtyři roky později  i stříbrnou plaketu.

Tajemno abstrakce

Na obrazech Olgy Vyleťalové se setkáváme s nekonečnými krajinami, v nichž se zjevují pyramidy, věže, jakoby z nebe spadlé geometrické tvary nebo kráčející postavy. Tu a tam se objevují i abstraktní kompozice. Vévodí jim především bohaté barevné tóny, které opět navozují tajemnou atmosféru.   (aš)