Synagogy i hřbitovy

Synagogu v Rychnově je možné navštívit v sezoně každý den mimo pondělí. „Synagoga určitě své příznivce má, je navštěvovaná slušně. Navíc je tu výhoda, že stavba je současně památníkem spisovatele a rychnovského rodáka Karla Poláčka. To její návštěvnost ještě zvyšuje,“ uvedla ředitelka Muzea a galerie Orlických hor, které synogogu spravuje.

Mezi obyvateli Rychnova je stavba známá. Většina z dotázaných věděla, kde se památka nachází, spousta lidí ji i navštívila. „Samozřejmě, že vím, kde je synagoga. To by byla ostuda, kdybych nevěděla. Už dlouho se chci podívat dovnitř, ale zatím to nevyšlo,“ vysvětlovala Věra Dostálková.

Velký zájem o židovské památky je také v Dobrušce. Tam si mohou turisté prohlédnout synagogu, projít se židovským hřbitovem nebo navštívit rituální lázeň zvanou mikve. „Interiéry synagogy přístupné nejsou, plánuje se rekonstrukce. Po ní by se uvnitř měly pořádat koncerty a další kulturní akce,“ vysvětlila pracovnice kulturního centra Dagmar Nováková.

V loňském roce v Dobrušce dokonce pořádali poznávací zájezdy za židovskými památky v okrese. „Výlet zahrnoval Rychnov, Dobrušku a Podbřezí. Zájem o židovské stavby a hřbitovy skutečně stoupá,“ dodala Nováková.

Atmosféra

Známý je také hřbitov v Podbřezí. „Tamní hřbitov hodnotím jako jeden z nejkrásnějších u nás. Je situován v lese a vytváří klidnou a malebnou atmosféru. Spousta lidí tam chodí na procházky,“ uvedl student historie z Rychnovska Pavel Bednář. Volně přístupný hřbitov v Podbřezí leží nad řekou, dokonce na trase turistické značky. Lidé sem chodí na procházky často.

Mezi méně známé, přesto oblíbené památky patří hřbitov ve Vamberku nebo Rokytnici v Orlických horách. Zajímavou památkou je i synagoga v Doudlebách nad Orlicí.

„V posledních letech zájem opravdu vzrůstá, u židovských památek je stále živěji. Podlě mě je to tím, že lidé toho o židech tolik nevědí, a tak je to pro ně zajímavé. Chtějí se dozvědět něco nového,“ vysvětloval Bednář. Podle něj za zvýšený zájem může také to, že památky jsou zajímavé a nezvyklé samy o sobě.

„Architekura je originální, prostředí hřbitovů má zvláštní atmosféru. To lidi určitě přitahuje,“ dodal Bednář.

(luc)