Předčasný dárek sobě i návštěvníkům nadělila zoologická zahrada. V sobotu tu otevřeli nový pavilon Tropická bažina. Je určen především pro vodní ptáky.
Stavba je v těsném sousedství velké voliéry a Ptačího světa. Nabízí tři prosklené expozice, které doplňují dvě velkoplošné obrazovky. „Ty dávají návštěvníkům možnost vidět i tu část pavilonu, kam se nedostanou. Je zde například největší ledňáček na světě,“ prozradila ředitelka zoo Dana Holečková.
Výstavba stála kolem deseti milionů korun. Půl milionu přispěla Nadace ČEZ. Téměř jeden a půl milionu korun darovala na výstavbu Anna Škaloudová – Horáková.


O výstavbu podobného zařízení se snažila zahrada delší dobu. „Ptáky z velké voliéry jsme museli umisťovat přes zimu do zimoviště, kde je návštěvníci neviděli. Nyní máme zimoviště vedle voliéry a hosté je vidí po celý rok,“ doplnila Holečková. Pásku přestřihl ředitel Poštovní spořitelny Josef Barta, který popřál, aby se nová stavba líbila nejen zvířatům, ale i lidem.


Součástí sobotního zábavného dne v zoo byla také řada soutěží a her. Zájemci skládali maxi puzzle nebo absolvovali poznávací závod po zahradě. Připravena byla také kontaktní zvířata, která si mohou návštěvníci pohladit. Jedná se například o hady, ještěrky nebo hlodavce. Svůj stánek tu měla také Hvězdárna Úpice se slunečním dalekohledem.