Motorkáři usedli v kostelních lavicích

I pohled do chrámové lodi byl nečekaný. Lavice totiž obsadili i motorkáři v černé kůži. Místní farář Jindřich Tluka věnoval sobotní mši právě těm, kteří vyjeli do nové sezony a zúčastnili se akce nazvané Nový Moto Hrádek.

Společným znakem všech byla pohodová nálada a tolerance. Svou vášeň pro motocykly nezapřeli ani obyvatelé z Nového Hrádku a okolí, kteří krásné stroje nadšeně obdivovali.

Předvedli i policejní bavoráky

Kromě nablýskaných civilních mašin zde bylo i „hnízdo" policejních motocyklů. Vedle nadupané Hondy se stříbřily tři motocykly BMW. „Prezentujeme tady naše nové motocykly. Jejich využití v dopravě je zřejmé: jsou rychlejší a obratnější, takže máme větší šanci dostat se na místa, která jsou pro auto nedostupná," vyzdvihla využitelnost motocyklů tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová, která rozdávala účastníkům setkání reflexní kšandy. „Ten, kdo nechce mít na sobě reflexní bundu, může si kšandy natáhnout na své motooblečení," dodala a motorkářům radila, aby jezdili opatrně a vždy se přesvědčili, že o nich ostatní účastníci provozu vědí.

Dojeďte nejen živí, ale i ve zdraví

Po mši vyšel z kostela farář Jindřich Tluka, který se chystal svěcenou vodou žehnat řidičům, jejich spolujezdcům a samozřejmě i strojům. „Když budete mít štěstí, tak na přímluvu jednoho z patronů naší farnosti sv. Petra to za chvíli schytáte ještě jednou shůry," zvedl s úsměvem svůj pohled k potemnělému nebi, a pustil se do modlitby. „Bože, prosíme tě, předcházej a provázej svou milostí všechny, kteří sem přijeli na těchto strojích, kteří vstupují do nové motorkářské sezony. Naplň je svým požehnáním, aby pod Tvou ochranou mohli vždycky nejen jet, ale i dojet – nejen včas, ale také ve zdraví." Svěcená voda dopadala na stroje i jejich majitele.

Historie setkání Nový Moto Hrádek není dlouhá – konalo se zde podruhé. Zasadil se o ně právě správce farnosti Jindřich Tluka, který přišel z Městce Králové, kde tuto akci pořádal v době své tamní mise.

Přijely i dopravní policejní špičky

Mezi přítomnými byly i tuzemské policejní špičky: dorazil celorepublikový šéf služby dopravní policie plk. Tomáš Lerch, svůj motocykl si nechal svěcenou vodou skropit první náměstek policejního prezidenta brig. gen. Martin Vondrášek i bývalý policejní prezident a nynější první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Požehnání se dostalo nejen motocyklům, ale i „namakané" čtyřkolce. „Mám ji na dvojí využití – pro práci i pro zábavu. Je to nádhera," usmívá se motorkář. „Každý rok na ní jezdím až na Moravu. Jsem s ní spokojený, luftuje to, člověk se opálí – paráda," dodal, nasadil si helmu a s přítelkyní odfrčel vstříc víkendu.

Jiří Řezník