Abilympijská klání každoročně potvrzují, že při poskytnutí odpovídajících podmínek odvádějí handicapovaní výkony srovnatelné s tím, co dokáží zdraví lidé, a v mnohých případech je i předčí.

Česká abilympijská asociace připravila v hokejové ČEZ Aréně dva dny s 22 disciplínami, ke kterým přijelo přes 100 soutěžících z celé České republiky. Při organizaci náročné akce se může spolehnout na přízeň a podporu státu i jeho institucí v krajích i samotném městě, nezbytné jsou příspěvky řady firem a organizací. „Takových akcí není nikdy dost, je třeba je podporovat v ještě větší  míře než dosud a já se k tomu hlásím," nechala se slyšet při své premiérové návštěvě na podobné akci ministryně práce a sociálních věcí Ludmila  Müllerová. „Takovou akci musíme udržet, je odrazem toho, jak k handicapovaným spoluobčanům přistupujeme ve všedním životě," nechala se slyšet primátorka města Pardubic Štěpánka Fraňková a snahu EU o zlepšení kvality života této skupiny lidí potvrdil i místopředseda Evropského parlamentu (EP) Oldřich Vlasák.

Ve všech disciplínách jsme byli svědky obdivuhodných výkonů, ke kterým výrazně přispěli Východočeši. Prvenství v aranžování květin (západní styl) vybojovala pardubická Milena Samková, která se v předcházejících ročnících  prosazovala v aranžování suchých květin: „Jsem mile překvapená a  samozřejmě hodně šťastná. Dopředu jsem si vůbec nic nechystala, prostě jsem přijela ke stolku a začala aranžovat. Vždycky dám na intuici, která se mně v minulosti vyplácela." Dvě druhá místa přidala studentka Střední školy, Základní školy a Mateřské školy Štefánikova Hradec Králové Eva Zářecká, která bydlí v Helvíkovicích. Stříbro patří i Marii Procházkové z Pardubic za návrh plakátu, Dagmar Šopové z Chocně za paličkování a Ivo Novákovi (Hradec Králové) za malbu na sklo. Ceny za 3. místo si z ČEZ Arény odnesli Zuzana Kopenová za keramiku, Roman Siruček (oba Pardubice) za fotografování, Patrik Pavelka (Svitavy) za výrobu svíček, Jiří Dvořák (Hradec Králové) za malování na kameny a Vladimír Zrna (Žamberk) za mechanickou montáž. Ten navíc získal i zvláštní cenu poroty, neboť neuvěřitelným způsobem jako nevidomý zvládl náročnou montáž  vložky zámku do dveří.

Cenu pro jednoho z účastníků počítačové disciplíny editace textu – tablet věnovaný místopředsedou EP Oldřichem Vlasákem – získala Vendula Písaříková z Pardubic.

Vítězství ve třech disciplínách obhájila Pavla Indrová z Přerova (drátování, studená kuchyně a cukrářství), dvě disciplíny vyhráli Milan Ševčík z Prostějova (keramika a výroba svíček) a Jan Wenemoser z Ledče nad Sázavou (fotografování a mechanická montáž). Posledně jmenovaný získal navíc i titul Abilympionik roku. Dobrovolníkem roku organizátoři vyhlásili Jana Kubelku z Pardubic.

Je velká škoda, že o dvoudenní klání v ČEZ Aréně, které oživily prodejní expozice výrobků chráněných dílen, výstava rehabilitačních a kompenzačních pomůcek ABI-REHA a velice pestrý doprovodný program, neprojevila větší zájem veřejnost.

„Už teď myslíme na 22. ročník, který by příští rok v květnu mohl být mezinárodní. Registrujeme zájem Slováků, Turků a Poláků," informoval  nás jednatel CAA a ředitel abilympijských soutěží Jaromír Krpálek.   (fr)