Cyklobusy

Speciálně upravené autobusy převážející kola, vozí cyklisty v Královéhradeckém kraji už třináctým rokem. I v letošní turistické sezóně budou cyklobusy zajíždět do Krkonoš, Orlických hor, Kladského pomezí a Českého ráje. Provoz cyklobusů bude zahájen 30. 5. 2015 a jezdit budou až do 28. 9. 2015, v Českém ráji se sezóna ukončí o měsíc dříve (31. 8. 2015).

V Krkonoších cyklistům autobus ušetří síly a vyveze je až ke Špindlerově boudě nebo na Pomezní boudy.

V Orlických horách se mohou cyklisté nechat vyvézt až na Šerlich nebo při zpáteční jízdě lze cyklobus využít až do Hradce Králové.

Z Hradce Králové přes Náchod až ke skálám v Teplicích nad Metují a Adršpachu cyklisty zaveze tzv. „červená" cyklolinka.

Český ráj bude cyklobus křižovat například z Jičína přes Prachovské skály, až k hradu Kost.

Cyklisté, kteří touží projet celý úsek Labské stezky v našem kraji, mohou využít cyklobusové linky vedoucí z Hradce Králové do Vrchlabí, s přípojem na Špindlerův Mlýn a Špindlerovku. Vybrané autobusové linky budou také zajíždět do Polska a turisté díky nim budou moci zavítat například do polského národního parku Stolové hory.

Jízdní řády cyklobusů budou turistům k dispozici na turistických infocentrech nebo na webových stránkách turistických oblastí a rovněž na turistickém webu www.hkregion.cz v sekci Cykloturistika. Provoz cyklobusů každoročně dotuje Královéhradecký kraj.

Vodáctví

Tato velmi populární disciplína se v Královéhradeckém kraji provozuje na řadě míst. Raftem, kajakem, čí kánoí lze sjet úseky řek Labe, Metuje, Úpy, či Orlice.

Řeky Divoká a Tichá Orlice, včetně jejich spojené části jsou pro vodáky detailně popsány ve Vodáckém průvodci po řece Orlici, který vydalo Regionální, turistické a informační centrum v Kostelci nad Orlicí. V této praktické brožuře se vodáci dočtou potřebné informace o sjízdnosti jednotlivých úseků, včetně map jezů, zajímavostech na trase, včetně informací o nezbytných občerstvovacích zastávkách. Vodácký průvodce má i svou elektronickou variantu v podobě aplikace do mobilních telefonů.

Průvodce po Orlici je také ke stažení na turistickém webu Orlických hor www.mojeorlickehory.cz anebo na webu www.hkregion.cz.

Vyznavači plachtění zas mohou svůj windsurf nebo jachtu prohnat po vodní hladině největší východočeské přehrady Rozkoš.

Vážení příznivci pohybu, přejeme Vám mnoho krásných zážitků, a nezapomeňte, na svých cestách po asfaltu či vodě vždy dbejte na bezpečnost, ať máte na pobyt u nás v kraji jen ty nejhezčí vzpomínky!