Východní ČechyOkena či alpa u bezdomovců už skutečně nejsou léta v módě a současná prohibice tvrdého alkoholu se jich tak prakticky netýká. Mnohem levněji a chutněji se totiž opijí po krabicovém víně. Vždyť v marketech ho seženou za dvacku za litr.

„Je pravdou, že levné krabicové víno jde teď na odbyt víc. Pány, kteří podle vzhledu nemají daleko k bezdomovcům, jsem teď v posledních dnech kasírovala už několikrát," řekla Věra Bláhová, která pracuje jako pokladní v jednom chrudimském marketu.

Bezdomovcům s prohibicí pravděpodobně vyschly pokoutní zdroje levné nekolkované kořalky. Nejčastěji ho nahrazují právě krabicovým vínem. U „staré klasiky", jako okeny či ironu, zůstali z řad bezdomovců jen někteří.

Vedle drogerií a lékáren, které nezaznamenaly zvýšený odbyt okeny či alpy, to potvrzuje i zkušenost protialkoholních záchytných stanic. Nápor „pacientů" mají takřka stejný jako před prohibicí.

Okenu si už necedí

„Nejde přece jen o tvrdý alkohol, sociální slabší se většinou opíjejí krabicovým vínem, které zakázáno nebylo. Když ho koupí v supermarketu za 18 korun, vyjde je to dokonce levněji než alpa nebo okena," upozornil ředitel hradecké „záchytky" Vlastimil Kyral.

Třeba v drogerii Teta na trutnovském Krakonošově náměstí se prodává okena a další čisticí prostředky, podle postřehů prodavaček, i nadále jen pro úklidové účely.

„Doby, kdy si sem pro okenu chodili bezdomovci a cedili ji pak přes chleba, jsou už dávno minulostí. Nic takového jsme už léta nezažily. Všeho máme dostatek, žádná spotřeba těchto prostředků rozhodně nestoupla," shodly se prodavačky.

„Pro okenu a další podobné přípravky s alkoholem k nám nechodí a nechodili ani před prohibicí. Různých druhů čůča za pár korun je dost," přisvědčila vedoucí drogerie na Novém náměstí v České Třebové, odkud je výhled přímo do parčíku, kde se často scházejí bezdomovci. Poptávku po čistém lihu nezaznamenali ani ve vedlejší lékárně.

Právě alpa přitom byla kvůli prohibici mnohde stažena z regálů. Zdá se však, že zbytečně. Je totiž vyráběná z denaturovaného lihu, na což se zákaz nevztahuje.

To je případ drogerie na hradeckém Ulrichově náměstí, kam pro klasické čisticí a dezinfekční prostředky chodí skutečně jen „štamgasti".

„Co se týče alpy, tak tu jsme pro jistotu na chvilku stáhli z regálu. Zpět jsme ji vrátili až po telefonu na celní správu, kde nám potvrdili, že alpa nepatří do vládou zakázaných alkoholů. Větší zájem o tyto lihové prostředky jsem přitom nezaznamenala. Když už si pro okenu či iron někdo přijde, tak to jsou dlouholetí štamgasti. Ti si pro tento levný alkohol chodí už dlouhou dobu, " řekla zástupkyně vedoucího drogerie Ivana Brýdová.

Alpa je naproti tomu stažena z prodeje v náchodské DM drogerii. „Stejně si ji kupovali jen starší lidé a sportovci k obkladům," informovala vedoucí prodejny Veronika Špryňarová.

Co s francovkou?

Stejné opatření učinila s francovkou i pardubická DM drogerie na Masarykově náměstí. „Žádný nárůst zájmu o tyto alkoholové náhražky jsme však nezaznamenali," uvedla prodavačka. Zvýšenou poptávku nikde neregistrují ani po toluenu a dalších chemických náhražkách.

Místo, kde se v Hradci Králové nejvíc scházejí lidé pochybné minulosti i budoucnosti, je v okolí zdejšího hlavního nádraží. V jeho útrobách se nachází i lékárna. Žádní bezdomovci ani opilci se tu však po nakázané prohibici nescházejí.

„Nezaznamenal jsem, že by tu někdo takový chodil. Jen včera si tu jeden člověk kupoval alpu, ale rozhodně nevypadal, že by si ji kupoval pro vnitřní použití," řekl s úsměvem lékárník Lukáš Opálka.

zpravodajové Deníku

Francovka Alpa

Metanol si vybírá daň u zaměstnaných

To, že bezdomovci nejsou nejohroženější skupinou lidí ohrožených metanolem, potvrzují i hygienici. Většina otrávených a mrtvých nejsou občané bez přístřeší, nýbrž zaměstnaní lidé, ačkoliv spíše v dělnických profesích a s nižšími příjmy.

Pro „tvrdý" lidé jezdí do Polska

Z prohibice si nemusejí dělat hlavu lidé s bohatými domácími zásobami alkoholu a také obyvatelé polského pohraničí.

„Nijak mi to nevadí. Můžu si kdykoliv zajet koupit pár lahví do Polska," řekla jedna ze zákaznic Snack baru v Náchodě. Ano, do Polska, do země, kam přitom možná sahají chapadla české metanolové aféry.

Celníci však žádná omezení dovozu alkoholu přes jeho přísný zákaz nezavedli.„Z Polska  lze pro osobní potřebu nadále dopravovat bez dokladů o zdanění až 10 litrů konečných výrobků konzumního lihu a lihovin," potvrdila mluvčí východočeských celníků Jitka Fajstavrová. Jak dodala, mimořádné opatření je účinné pouze na území České republiky, nevztahuje se na obchodování mezi podnikatelskými subjekty nebo individuální dovozy.