V internetové anketě hlasovalo 6845 čtenářů, ve finále rozhodovali mezi Franzem a Zemanem

V internetové anketě Zvolte si svého prezidenta dostal ve druhém, finálovém kole 1658 hlasů (51,9 %), zatímco jeho vyzývatel a druhý postupující z prvního kola, Miloš Zeman,  1533 hlasů (48,1%).

„Mnozí by možná řekli, že malá vítězství jsou bezvýznamná. Ale byly to právě drobné skutky obyčejných lidí, které mne v součtu dostaly až do prezidentské volby, po bok nesrovnatelně lépe zajištěných kandidátů. A jsou to právě tyto skutky, z nichž se nakonec rodí velké věci. Proto si cením i důvěry čtenářů Deníku a věřím, že společně dokážeme vrátit národu ztracený ideál,"   okomentoval včera pro Deník své vítězství Vladimír Franz.

Není to jeho první podobné vítězství. Nedávno stejným způsobem bodoval i ve studentských volbách nanečisto, které se uskutečnily na českých školách. V průzkumech veřejného mínění Franz naproti tomu výrazně zaostává za dvěma jasnými favority skutečných prezidentských voleb, kterým je vedle Zemana také Jan Fischer.

„Věřím, že jsem podporu nezískal jen proto, jak vypadám, ale především proto, co prosazuji," řekl Franz už dříve ke svému vítězství taktéž v prvním kole naší ankety, ve kterém bojoval stejně jako ve skutečných přímých volbách, jež proběhnou za týden, s dalšími osmi registrovanými kandidáty. Do druhého kola postoupil se Zemanem, který obdržel druhý největší počet hlasů od čtenářů.

„Blahopřeji čtenářům za výborný politický vkus. Jsem tlustý a špatně oblékaný člověk, kouřím a piju, ale Winston Churchill kouřil a pil mnohem víc než já a vyhrál druhou světovou válku. Takže vaše volba není zase až tak špatná," řekl už dříve ke svému  postupu do druhého kola ankety Miloš Zeman.

O PREZIDENTSKÉ ANKETĚ DENÍKU ČTĚTE VÍCE ZDE

Pořadí kandidátů v prvním kole:

1. Vladimír Franz  30,1 % hlasů
2. Miloš Zeman  29,0 % hlasů
---------------------------------------
3. Jiří Dienstbier  12,7 % hlasů
4. Jan Fischer  9,7 % hlasů
5. Karel Schwarzenberg  6,1 % hlasů
6. Přemysl Sobotka  4,0 % hlasů
7. Zuzana Roithová  3,7 % hlasů
8. Táňa Fischerová  2,7 % hlasů
9. Jana Bobošíková  1,3 % hlasů

(do procentuálního výčtu nejsou započítány hlasy „naklikané" Dlouhému a Okamurovi, kteří byli Nejvyšším správním soudem z volby vyřazeni až v průběhu naší ankety)

* První kolo prezidentské ankety začalo 3. prosince a skončilo 21. prosince
* Hlasovalo v něm celkem 3654 čtenářů na webu Deníku

* Druhé kolo začalo 22. prosince, skončilo včera v 15 hodin a mezi Franzem a Zemanem rozhodovalo 3191 čtenářů