„Ve všech těchto muničních skladech platí velmi přísná pravidla, která musí dodržovat stanovené alianční standardy," sdělila Deníku mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková. Dodala, že armáda skladuje v souladu s bezpečnostními opatřeními ve svých skladech pouze munici, která je v bezvadném stavu.

Armáda tímto prohlášením  reagovala na obavy z muničních skladů, které před třemi týdny  vzbudil výbuch ve Vrběticích na Zlínsku. Samovolné výbuchy byly z areálu slyšet ještě tento týden v úterý.

Jedním z míst našeho regionu, kde jsou umístěny armádní sklady, je Mladkov. Podle jeho starosty Teodora Šmoka však  obyvatelé obavy nepociťují.

„Sklad je od nás vzdušnou čarou vzdálen asi 2,5 kilometru, leží v dolíku a navíc pod zemí. Byl totiž umístěn v pevnosti vybudované před druhou světovou válkou," řekl starosta.

Skladiště zná, protože jej před dvěma lety navštívil na pozvání armády.  „Moc tam toho nebylo, nějakých pár granátů," uvedl.

Obec nemá žádná bezpečnostní opatření, která by přijala  kvůli skladu. „Hlídá jej vojenská policie," vysvětlil Teodor Šmok.

Starostka Týniště nad Orlicí Jana Galbičková se bude tamějším skladem zabývat zítra. „V pátek budeme o skladu jednat se zástupci armády," řekla starostka. Podle ní schůzku iniciovali vojáci.

Vedle dosavadních čtyř skladů by mohl být obnoven také bývalý muniční sklad v obci Květná u Poličky, který byl zrušen v loňském roce. Ministerstvo obrany totiž zvažuje, že by do Květné byl v případě nutnosti odvezen materiál ze skladištního areálu na Zlínsku poničeného výbuchem. Obec se tomu nebrání, podle jejích představitelů je armáda zárukou, že se s municí nic nestane.

Vedle vojenských skladů munice je v Česku také řada povrchových skladů výbušnin, většinou v blízkosti lomů. Policejní prezident Tomáš Tuhý oznámil, že policie všechny velké muniční sklady zkontroluje.

Vrbětice: Výbuchy pokračují
Sklad ve Vrběticích, v němž byly desítky tun munice, vybuchl 16. října. Dodnes se pohřešují  dva zaměstnanci ostravské společnosti Imex Group, která si sklad pronajímala. Munice je i v dalších objektech v areálu. Všechna by měla být odvezena.  Podle ředitele Pyrotechnické služby Policie ČR Michala Dlouhého je v celém areálu asi 50 objektů, munice a výbušniny jsou ve 27 z nich. Odhadem v nich bylo celkem 1000 tun výbušnin a munice. Exploze skladu číslo 16 zasáhla 12 objektů. „U dvou byl poškozen plášť, ale nedošlo k zasažení munice," řekl Dlouhý. Pyrotechnici areál zkoumají. K epicentru půjdou, až se z něj sedm dnů za sebou neozvou neřízené detonace.   (čtk)