Nabídka je pestrá. V červnu se lidé mohou těšit na stále novou Havlovku, za 14 dní se půjde na Hrádeček, příští týden z Václavic do Havlovic. A už tuto sobotu turisté budou hledat zákoutí Úpy při 43. ročníku pochodu Babička.

Ten už od začátku 90. let organizuje Jiří Špetla s maminkou Ludmilou z Velkých Svatoňovic, odkud se vychází. Pochod, který odkazuje na stejnojmenné literární dílo Boženy Němcové, každoročně absolvuje na 1500 turistů a cyklistů.

Turistické pochody:*BABIČKA   
sobota 5. května

*VÁCLAVICE – HAVLOVICE
sobota 12. května

*HRÁDEČEK
sobota 19. května

*HAVLOVKA
sobota 16. června„Má už dlouhou tradici. Lidé na jaře chodí rádi do přírody. Navíc je na naší trase poměrně hodně hospod, kde se mohou občerstvit, a to je také lákadlo,“ usmívá se Jiří Špetla. „V posledních letech s námi hojně vyráží i cyklisté, kteří rádi absolvují krásnou trasu podél Úpy do babiččina údolí,“ prozrazuje.

Děti se mohou těšit na pohádkový pochod Velkými Svatoňovicemi. „Zkoušíme si mladé vychovávat, aby tradici zachovaly. Pochod absolvuje každý rok stálé jádro lidí, okolo něhož se točí ostatní,“ říká Špetla.

Lidé navíc mohou využívat i doprovodné aktivity. Zajímavé je třeba vážení před startem a v cíli. „To je vtipné. Devadesát procent lidí pozná, že po cestě kvůli svačinám a pivu přibrala. Několikrát jsme měřili i výšku. A každý se scvrkl,“ směje se Jiří Špetla.

Z VÁCLAVIC DO HAVLOVIC ZA PREZIDENTA
Účastníci pochodů obvykle absolvují až desítky kilometrů. Trasy vedou převážně přírodou.

Podpořit kandidaturu Václava Havla ve volbách na československého prezidenta bylo cílem pochodu Václavice – Havlovice, který letos proběhne 12. května. Start a cíl lidé nachází v symbolicky pojmenovaných obcích. Účastníci po cestě sbírají razítka do itineráře.

Prvního ročníku pochodu se v roce 1990 zúčastnilo až 5 tisíc lidí. Po letech se politický podtext ale vytratil, a také havlovicko-václavický pochod obvykle absolvuje okolo tisícovky lidí.

ZA POCHUTINAMI, PIVEM I VÍNEM
Jednu z nejmladších tradic mezi podhorskými pochody má naopak Havlovka. Tu pořádají nadšenci z Havlovic a účastníky provází po místních vrcholcích.

„Lidi se mohou těšit na stánky s občerstvením. Připravené pro ně budou regionální potraviny, pivo i víno. Účastníci se mohou zapojit také do pochodnické hry,“ zve organizátor Jan Čepelka.

Havlovka,která běžně přiláká stovky lidí, letos přejí jak pěší turistice, tak cyklistické. Pochod nabídne netradiční pohledy do obce a do celého regionu Jestřebích hor.