Pode šéfa lidovců a místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka, jenž pochází z Náchoda, by řešením vládní krize mohl být vznik kabinetu na půdorysu tří stávajících koaličních stran, ve které by chyběli oba hlavní protagonisté sporu - premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš. Řekl to včera pro Deník. Jinak jako třetí a nejmenší vládní strana dává „po lidovecku" od krize ruce pryč.

„KDU-ČSL ji nevyvolala a ideální by bylo její rychlé řešení. Uvítal bych, kdyby byla co nejdříve podána demise a byl někdo pověřen sestavením nové, stabilní vlády, která by zemi dovedla do řádných říjnových voleb. Kabinet sestavený na stávajícím koaličním půdorysu má logiku vůči občanům. Ministři mají před sebou spoustu rozdělané práce, kterou by měli dokončit," uvedl Bělobrádek. Výslovně však odmítl potvrdit, zda variantu faktického pokračování stávající vlády jen s vyměněnou osobou premiéra a ministra financí favorizuje. Podobně jako další politici se střežil kategorických prohlášení. „Jsme ochotni pracovat na variantě nové vlády bez Sobotky a Babiše," zopakoval pouze.

Bělobrádek zároveň nepokládá za rozumné, aby se kvůli vládní krizi konaly předčasné sněmovní volby.

„Pokud by byl zářijový termín, jak o tom spekuluje třeba ODS, tak by mohl významným způsobem zasáhnout přípravy státního rozpočtu," řekl včera novinářům Bělobrádek. Konání voleb do prázdnin podle něho není úplně reálné.

Včera se také sešel s prezidentem Zemanem, ovšem tato schůzka byla už dlouho plánovaná a nesouvisela s demisí vlády. Na Hrad proto podle svých slov nešel s konkrétními možnostmi, jak krizi řešit.

„Variant je skutečně velké množství a bude záležet na tom, jak se pan prezident Miloš Zeman k celé situaci postaví," podotkl Bělobrádek.