Východní Čechy drží navíc jeden primát: V Královéhradeckém kraji jsou ceny pohonných hmot podle srovnávací databáze společnosti CCS nejlevnější v Česku. Litr nejpoužívanějšího Naturalu 95 tu řidiče vyjde v průměru na 32,40 koruny, nafty ještě o padesátník méně. V Praze nebo na jižní Moravě lidé tankují  v průměru o korunu dráž. U nejlevnějších pump se dá natural navíc sehnat za 31,50, nafta dokonce za 30,50 koruny.

Podle analytiků se však v dalších měsících cena na českých pumpách zvedne ještě o korunu, cena ropy totiž ještě poroste. Ale pokud se ve světě nic nestane, tak ne dramaticky.

„Může dojít k mírným poklesům cen, ale v letních měsících převáží nárůst," řekl  analytik královéhradecké společnosti Akcenta Miroslav Novák. Podle něho by se ale řidiči v Česku neměli na čerpacích stanicích ani o prázdninách setkat s vyšší cenou než 35 či 36 Kč. Ceny tak zůstanou hluboko pod loňskými rekordy, kdy se vyšplhaly až ke 37 korunám. Naopak letos v únoru se dal litr benzinu či nafty koupit i za 28 korun.

Řidičům z příhraničí se narozdíl od loňského roku moc nevyplatí jezdit tankovat do Polska, benzin i nafta tam totiž v přepočtu jsou jen zhruba o korunu levnější než u nás.