„Velké dopravní komplikace jsme zaznamenali hlavně dopoledne, například silnice od Jaroměře a od Jičína k hradecké křižovatce u ČKD byly zcela neprůjezdné," informoval policejní mluvčí Jan Čížkovský.

Sněžení a vítr způsobily bílou tmu

V Nové Pace se zřítil strom na osobní auto. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění. Na auto v Blešně spadl kus ledu, který odlétl z kamionu. „Řidička auta utrpěla lehké zranění, nákladní auto z místa ujelo," uvedl mluvčí. Na menších silnicích auta padala do příkopu, na Rychnovsku jedno dokonce vyprošťovali hasiči z řeky.

Bílá tma. Těmito slovy pojmenovávali řidiči podmínky, které včera ráno vládly na silnici mezi Broumovem a Božanovem na Náchodsku. Silný nárazový vítr se postaral o mohutné sněhové jazyky a ženoucí se sníh znemožňoval vidění byť jen na sebekratší vzdálenost. „Volali mi ráno ze Správy a údržby silnic, ať dáme na silnici značky zákaz vjezdu, které od nich máme zapůjčené celoročně," popsal aktuální situaci martínkovický starosta Jaromír Jirka.

Bílá tma zasáhla hlavně Krkonoše kde bylo sněžení a vítr nejsilnější. Sněhová pokrývka vzrostla o půl metru, naváté závěje byly ještě daleko větší. Horská služba vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí.

Spadlý strom zavinil nehodu vlaku

Řada silnic v menších obcích zůstala kvůli ledovce nebo sněhovým jazykům neprůjezdná. Ale nejen na silnicích bylo krušno. Na železniční trať mezi Ostroměří a Lázněmi Bělohrad ráno spadl strom a způsobil vykolejení osobního vlaku.

Do terénu vyrazili i energetici. Nejvíce poruch bylo hlášeno z Chrudimska a Semilska. „Pomáhá nám i těžká technika a v horských oblastech jsou naše osádky vybaveny i například sněžnicemi a sněžnými skútry," uvedla mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková. Poruchy se podle ní dařilo odstraňovat, ale silný vítr vzápětí působil další.

Chybějí staré dobré sněholamy

Kdo dnes v Pardubickém kraji nevyjel, udělal nejlépe. Zablokované byly totiž i hlavní tahy napříč regionem. Několik kilometrů dlouhá kolona stála kvůli uvízlým kamionům na „sedmatřicítce" pod Nasavrky na Chrudimsku, zablokovaná byla i státovka I/17 u Heřmanova Městce nebo také u Chrudimi na výjezdu směrem na Vysoké Mýto.

„Silničáři nestíhají udržovat ani státovky, přitom by stačilo, aby na otevřených větrných úsecích zůstaly zachovány dřevěné sněholamy, které zabraňovaly závějím," posteskl si Karel Vitvar, který stál v koloně právě pod Nasavrkami.

Jízda byla nebezpečná právě kvůli náhlým sněhovým jazykům a závějím na jinak často jen mokrých a zpluhovaných silnicích.

Mezi Ostřetínem a Vysokým Mýtem na klíčové spojnici I/35 se ráno stala těžká nehoda, letěl k ní dokonce vrtulník zdravotnických záchranářů. Silnice pak byla na několik hodin uzavřena. U Klešic na Chrudimsku po deváté hodině museli vyprošťovat i silničáře. Tam totiž zapadl sypač a s ním i kamion. Uzavřeno bylo i několik silnic nižších tříd a třeba na Suchý vrch byla vpouštěna jen auta se sněhovými řetězy.

Večer znovu přišla vánice…

Situace se od rána měnila každou hodinu, uklidnění nastalo díky tomu, že místy přestávalo chumelit, až odpoledne. K večeru však přišla další vánice, která zasáhla většinu východních Čech…

Na východě regionu napadlo v noci a ráno až patnáct centimetrů sněhu, v okresech Pardubice a Chrudim méně. Podle provozního náměstka Správy a údržby silnic Pardubického kraje Mariana Cvrkala se cestáři usilovně snažili komunikace udržovat, přesto museli čelit mnoha stížnostem řidičů.

„Už máme venku včetně externích firem téměř 200 kusů techniky. Někteří řidiči najezdili za noc až 400 kilometrů. Veřejnost si ale odvyká na běžnou jízdu v zimních podmínkách," řekl Cvrkal.

Sněhové vánice vystřídá tuhý mráz
A co nás čeká v následujících dnech? Dnes bude ještě foukat tak silně, že opět hrozí sněhové jazyky nebo závěje. Sněžení se vyskytne spíše na horách, v nížinách by to měly být jen občasné sněhové přeháňky. Bude se však ochlazovat – a to dosti razantně. V noci na pátek by teploty někde měly klesnout až k minus 11 stupňům Celsia, někde i o pár stupňů níže, přes bude minus pět až minus osm stupňů. V noci na sobotu ještě přituhne a místy by rtuť teploměru měla spadnout až k minus 18 stupňům.