„Z celkových 700 výzev jsme již podali více než polovinu, zbytek podáme do konce roku, nejvíce zřejmě do konce listopadu." řekl mluvčí biskupství Petr Suchomel.  Na prosinec biskupství nechá jen nejsložitější případy.

Žádají i za farnosti

„Restituční tým" biskupství podle mluvčího stále pracuje a zjišťuje, na co všechno má církev nárok. Biskupství navíc dostalo plnou moc od jednotlivých farností, aby mohlo žádat i za ně. „Oddělení správy majetku jsme na letošní rok museli posílit o několik lidí," podotkl mluvčí. Zdůraznil, že ačkoli stát vrací ukradený majetek, břemeno dokazování, že dané farnosti skutečně patřil, leží právě na církvi.

O jaké množství pozemků a budov už bylo zažádáno,však Petr Suchomel zatím nechtěl mluvit. „Ještě jsme nepodali všechny výzvy, takže číselná statistika by byla velmi zavádějící,"  řekl.

Bude prý nutné  případ od případu zohlednit všechny změny hranic pozemků, které se po konfiskaci udály. Zákon navíc vylučuje z restitucí ty  části pozemků, na nichž stojí budovy jiného vlastníka a přístupové cesty k nim. „Tyto detaily prozatím neumožňují uvést přesné, definitivní číslo. Na to si musíme počkat, až budou žádosti vyřízeny," upozornil mluvčí. Uvedl jen, že  u polí a lesů jde řádově celkem o tisíce hektarů a že biskupství nežádá o žádnou památnou budovu.

Církevní restituce
Stát vyjednal církevní narovnání a změnu financování se 17 církvemi a náboženskými společnostmi. Církve mají od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také  59 miliard korun, navýšených o inflaci.

Svědectví pamětníků

Biskupství bude žádat také o movitý majetek, v celkovém objemu to však tvoří zanedbatelnou část. Jde o jednotlivé kusy, horší je to  ale s jejich evidencí. „Vše, o co budeme chtít požádat, musíme sami dohledat. Musíme se tak opírat třeba o svědectví pamětníků," řekl Petr Suchomel. Mezi movitými věcmi, o něž biskupství usiluje, nejsou podle něj žádné známé památky.

O majetek ve východních Čechách nežádá jen královéhradecké biskupství a zdejší farnosti. Podle údajů Státního pozemkového úřadu si například pozemky v Kobylicích, Králíkách u Nového Bydžova či v Novém Bydžove nárokuje   Benediktinské arciopatsví sv. Vojtěcha a sv. Markéty  v Praze Břevnově.

Církve a náboženské společnosti v Česku požádaly do konce října o 49 tisíc pozemků a 238 staveb. Žadatelé, většinou římskokatolická církev, podali dvěma desítkám státních institucí celkem 2080 výzev. Další žádosti mohou podávat ještě do konce roku.