❶ Stabilizujeme personální situaci v bezpečnostních sborech.
SPLNĚNO S VÝHRADOU
Loni pracovalo u policie 39 497 lidí, do roku 2020 mají přibýt další čtyři tisíce. Nejvíce jich má policie přijmout letos, nabrat by měla 850 nováčků. V dalších letech by měly počty nováčků klesat. Plány sice vypadají dobře. Potíž je v tom, že ti, kteří k policii nastoupí, často zase rychle odcházejí. Vysokou fluktuaci způsobuje špatné zázemí a nízké platy.

❷ Zlepšíme vybavenost bezpečnostních sborů.
NESPLNĚNO
Tendry se vypisují a voda teče. Za co konkrétně policie utratila 3,4 miliardy korun, které proinvestovala v letech 2013–2016, to Policejní prezídium Deníku nesdělilo. Podle odborů a opozičních poslanců ale policie určitě neutrácela peníze za kvalitní výstroj a výzbroj policistů či za vybavení policejních kanceláří. A pokud nějaké nákupy proběhly, policisty nepotěšily. Jmenujme alespoň nákup neprůstřelných vest, které lze prostřelit, bot, ve kterých se nedá chodit. Na historické počítače či omezení pro užívání datových sítí si už policisté zvykli.

❸ Budeme bojovat razantněji proti terorismu.
SPLNĚNO
Z Auditu národní bezpečnosti vyplynula řada konkrétních opatření, která slouží pro ochranu měkkých cílů. Chvályhodnou snahu vlády naslouchat bezpečnostním expertům hatí jediný problém – policie nemá dost kvalitních lidí, aby mohla vize politiků naplnit.

❹ Budeme důrazněji potírat organizovaný zločin.
NESPLNĚNO
Policie už dlouhou řadu let slouží politikům jako nástroj, který zneužívají v mocenských šarvátkách. Výjimkou není ani poslední vláda. Vnitřní boj mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vyústil v reorganizaci policie. Premiér vyhrál. Policistům však nic zásadního nepřinesla. K lepšímu se nic nezměnilo, do boje s organizovaným zločinem se stále promítají rozmanité politické zájmy, které ztěžují samotná vyšetřování.

❺ Budeme potírat rasovou nesnášenlivost.
SPLNĚNO
Tradiční extremistické skupiny ulehčily policii práci, když se stáhly z veřejného života. Policisté proto přesunuli pozornost na polovojenská uskupení, jejichž vznik podnítila situace na Ukrajině.

Splněno na 50%

Shrnuto: Sobotkův kabinet neudělal nic pro to, aby zkušení policisté ve sboru zůstávali a kvalitní lidé do něj přicházeli. Volební sliby plnil tam, kde byl pod tlakem veřejnosti - především tedy v boji proti terorismu.

Vážení čtenáři. Na sklonku funkčního období nynější vlády pro vás Deník připravil seriál 17 volebních auditů, které se zaměří na vybrané body z programu kabinetu Bohuslava Sobotky. Co se kabinetu povedlo a kde naopak v uplynulých čtyřech letech selhával? Připravili jsme pro vás shrnutí hlavních změn na celostátní úrovni, pohled z regionu a k tomu exkluzivní Panel Deníku, názory regionálních osobností, které okomentují jednotlivá témata. Volební audit vám přinášíme na stránkách Deníku vždy ve čtvrtek. Dnes jsme se zaměřili na situaci a poslední změny v české policii.

Index Deníku pohledem republiky
Pomohla policejní reforma k efektivnějšímu stíhání zločinců?

Sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) mělo podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) zlepšit sdílení informací mezi policisty a jejich práci zjednodušit. Zda se díky tomu teď zločinci více třesou strachy a nákladná změna se vyplatila, zatím podle odborníků nelze soudit. Je zkrátka příliš brzy. Samotní policisté ale změnu s radostí nepřivítali. Rozpad týmů a předávání spisů jim práci jednoznačně ztížilo. Při boji se zločinem by uvítali kariérní stabilitu i možnost zúročit profesní zkušenosti a pracovat bez politických tlaků.

Pomohla tedy reforma? Podle ankety mezi osobnostmi z regionů rozhodně ne. Celkem 82,8 procenta panelistů Deníku se shodlo na tom, že policejní reforma k efektivnějšímu stíhání zločinců nevedla. Jen 17,2 procenta oslovených uvedlo, že mají v současnosti kriminální živly těžší život. Na otázku odpovídalo 733 lidí.