Hasiči vyjížděli během noci ze čtvrtka na pátek a poté i v dopoledních hodinách k bezmála šedesáti událostem.

Mezi nejčastější zásahy patřilo odstraňování poškozených stromů a větví ze silnic a veřejných i soukromých budov. Nejvíce práce měli na Rychnovsku, především v Kostelci nad Orlicí a blízkém okolí.

Hořící strom zapálil zřejmě blesk

„V Kostelci nad Orlicí v ulici v Kasárnách spadla vzrostlá borovice přímo ke vchodu jedné z místních budov, která slouží jako ubytovna a kde se v době pádu stromu zdržovali lidé. Strom částečně poškodil také střechu objektu,“ popsal mluvčí krajských hasičů Ondřej Sezima. Hasiči kmen i za pomoci výškové techniky odstranili.

V Pelclově ulici spadl asi hodinu po půlnoci strom na automobil. Událost se naštěstí obešla bez zranění.

Také v Tutlekách na Rychnovsku se naštěstí nikomu nic nestalo, když vzrostlá túje spadla na střechu rodinného domu i elektrické vedení.

Ve Zdobnici na Rychnovsku pravděpodobně blesk zapálil a poničil jeden ze stromů. Oheň byl bezprostředně uhašený, čemuž napomohl i silný déšť v místě události.

Poblíž Svídnice, a nejen tam, hasiči často během jednoho zásahu postupně likvidovali i více spadlých a poškozených stromů. „Například v Sendraži na Náchodsku spadlo hned několik polámaných kmenů do vozovky a navíc zde byly přetrženy dráty elektrického vedení. Hasiči prostor vymezil páskou a spolupracovali s energetiky,“ uvedl mluvčí hasičů.

Profesionálové i dobrovolních

V průběhu noci byli v plném nasazení profesionální hasiči i velké množství místních jednotek sborů dobrovolných hasičů.

Napilno měli třeba i ti broumovští, kteří po půlnoci likvidovali popadané stromy a větve v obcích Šonov, Rožmitál, Heřmánkovice, Otovice a Benešov.

V Olešnici pomáhal i starosta obce

Ani páteční ráno nepřineslo hasičům klid. V Olešnici na Rychnovsku museli za přítomnosti starosty obce likvidovat dva silně poškozené stromy, zasažené pravděpodobně v nočních hodinách bleskem.

Hasiči z Rychnova nad Kněžnou a Kostelce nad Orlicí se také kolem sedmé hodiny ranní vraceli do ulice Rudé Armády v Kostelci nad Orlicí, kde strom spadl na osobní vozidlo. Za pomocí motorových pil očistili a následně pomocí automobilového jeřábu kmen stromu nadzvedli a odstranili jej,“ popsal mluvčí hasičů a doplnil, že všechny tyto uvedené události se obešly bez větších škod a bez přímého ohrožení života a zdraví obyvatel.