S cílem zachovat a restaurovat místní kulturní dědictví se farnost rozhodla přijmout moderní technologický přístup. „Od prosince mohou návštěvníci formou QR kódu jednoduše a rychle poslat dar ve výši 200 korun přímo na záchranu a obnovu kostelů," uvádí v tiskové zprávě Adam Baštinec, mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). Ten broumovské kostely a jejich záchranu dlouhodobě podporuje.

Kostel svaté Anny - Vižnov
Nový kalendář podpoří broumovské kostely. Představili ho Lanži se Zdechovským

„Jsem nesmírně rád, že se nám podařilo QR platby zavést už před vánočními svátky. V době Adventu jsou lidé štědřejší a jak se říká, každá koruna pomáhá. Vnímám to jako velký posun, protože čím dál méně lidí nosí u sebe hotovost, a proto kolikrát nepřispějí, přestože by chtěli,“ říká Zdechovský.

Zvolená částka bude využita k spolufinancování oprav a záchraně historických broumovských kostelů, které jsou nejen architektonickým pokladem, ale také důležitou součástí kulturního dědictví tohoto regionu.

Od roku 1999 zdobil oltář obraz sv. Martina a sv. Jiří od ukrajinského malíře, působícího v České republice Vjačeslava Iljušenka.
Kostel v Martínkovicích se po 32 letech dočká kopie ukradeného slavného obrazu

Farář Martin Lanži, který se v minulosti výrazně angažoval ve záchraně těchto nádherných kostelů, vyjádřil nadšení ohledně nového způsobu získávání finanční podpory. „Elektronická možnost darování nám umožní přijímat podporu rychleji a efektivněji. Jsme vděční za každý příspěvek, který nám pomůže zachovat a obnovit naše kulturní poklady pro budoucí generace," uvádí farář Lanži.

Broumovská farnost vyzývá všechny, kdo mají zájem podpořit záchranu těchto výjimečných kostelů, aby využili nové možnosti přispívání prostřednictvím QR kódů. Pro další informace a možnost přispět navštivte webové stránky farnosti nebo kontaktujte přímo faráře Martina Lanžiho.

Do broumovské skupiny kostelů patří:- kostel sv. Michaela Archanděla, obec Vernéřovice (1719–1721, Kryštof Dientzenhofer)
- kostel sv. Jakuba Většího, obec Ruprechtice (1720–1723, Kryštof Dientzenhofer)
- kostel Všech svatých, obec Heřmánkovice (1722–1726, Kilián Ignác Dientzenhofer)
- kostel sv. Barbory, obec Otovice (1725–1727, Kryštof Dientzenhofer)
- kostel sv. Anny, obec Vižňov (1724–1727, Kilián Ignác Dientzenhofer)
- kostel sv. Prokopa, obec Bezděkov nad Metují (1724–1727, Kilián Ignác Dientzenhofer)kostel sv. Václava, obec Broumov (1728–1729, Kilián Ignác Dientzenhofer)
- kostel sv. Markéty, obec Šonov (1726–1730, Kilián Ignác Dientzenhofer)
- kostel sv. Maří Magdalény, obec Božanov (1733–1738, Kilián Ignác Dientzenhofer)
- kaple P. Marie Sněžné na Hvězdě, obec Hlavňov (1732–1733, Kilián Ignác Dientzenhofer)