Kysané zelí je v zimě jedním z nejlepších přírodních zdrojů vitamínu C. Jeho dostatek je navíc účinnou prevencí proti chřipce, která letos pořádně řádila.

V Božanově na Broumovsku už 19 let soutěží o nejchutnější doma nakládané zelí. Poprvé v letité historii „Božanovského zeláku“ se o prvním březnovém víkendu stalo, že cenu odborné poroty i tu diváckou získalo domácí kysané zelí od stejného zelmistra.

Porota vs. diváci

„Ano je to poprvé. Dříve se občas stalo, že některý vzorek vyhrál cenu zkušené pětičlenné poroty a v divácké soutěži skončil druhý nebo naopak, ale aby stejné zelí vyhrálo obě kategorie, tak v tom máme premiéru,“ potvrzuje pořadatel Josef Ptáček, který do koštovací soutěže zařadil 30 vzorků.

Dlouhý stůl s třemi desítkami talířů obcházejí lidé, vidličkou nebo mezi prsty vezmou trochu zelí, vloží do úst a znalecky pokyvují hlavou. „Mrkev? Ta tam nemá co dělat,“ má jasno muž ve středních letech u jednoho z talířů. Jako ve škole (přičemž pětka je nejlepší) oznámkuje vzhled a chuť, a pokračuje k další nabídce vitamínové bomby.

Koštéři si občas vezmou kousek nakrájeného chleba pro neutralizaci chuti a pomalu dokončují kolečko se třiceti kysanými zastávkami. K tomu hrají dvojice tahacích harmonik a na stolech nechybí domácí zákusky a chleba se sádlem. U stolů je živo a zábava vrcholí.

Pětka je nejlepší

Po vyhlášení výsledků je zřejmé, že jak porotcům tak i návštěvníkům a zelmistrům nejvíce chutnal vzorek číslo pět, pod nimž byla ukryta vitamínová dobrota Petra Buchty z Martínkovic.

Jak docílit nejchutnějšího zelí? „Žádný kouzlo v tom není. Chce to hlavně kvalitní zelí, dobrou cibuli, jemně drcený kmín a sůl samozřejmě. Žádný křen ani mrkev. Je to recept, co mě maminka učila,“ prozradil základní ingredience na dobrý základ.

Jiří Řezník