Čelní srážka dvou aut, která se stala v květnu u Kněžnice na Jičínsku, mohla skončit tragicky. Řidička (48) fiatu dostala na mokré vozovce smyk, vjela do protisměru a srazila se se Škodou Octavia. Ve škodovce zůstali uvězněni tři mladíci, fiat skončil v příkopu a začal hořet.

Viděl plameny…

Po stejné silnici jel onoho nedělního podvečera i devětapadesátiletý Jaroslav Kolman a nehodu viděl doslova v přímém přenosu. Okamžitě zastavil a vyběhl k havarovaným autům.

„Ti kluci strašně křičeli, asi měli strach," řekl ve středu novinářům. Podařilo se mu otevřít zadní dveře, takže mladíci se mohli přes zadní sedadla dostat ven. U druhého auta však byla situace podstatně horší.  Už zvenku Jaroslav Kolman viděl šlehající plameny, jenže dveře fiatu vzdorovaly a nedařilo se mu ani rozbít okno.

„Přesně jako v americkém filmu: dveře nejdou otevřít, žena je zamotaná v pásech, křičí … a oheň se zvětšuje," líčil ve středu s nadsázkou zachránce. Pak naštěstí u nehody zastavil další řidič a podal mu klíč na kola. Tím dveře vypáčil, ale pak zjistil, že řidičku není možné vyprostit z bezpečnostních pásů. V té chvíli už se snažil pomoci i další řidič. Muži sehnali nůž a pásy rozřezali.

Byl to hrozný fofr

„Byl to hrozný fofr," vzpomínal Jaroslav Kolman. Ženu se mu nedařilo z auta vytáhnout, nakonec ji vyprostili jeho dva kolegové – zachránci. Sám se prý ještě snažil odehnat lidi, kteří u havárie zastavili a „motali se" kolem hořícího auta.  To už však na místo dorazili hasiči a policisté a nehodu převzali. Fiat i přesto úplně shořel.

„Strach jsem neměl. Bylo to  rychlé a byl jsem tam sám. Musel jsem něco udělat," uzavřel Jaroslav Kolman. Byla to už prý druhá nehoda, které byl svědkem, ale u té první zasahovat nemusel.

A jestli ho obě nehody jako řidiče nějak ovlivnily? „Ani ne, já jezdím pořád opatrně," řekl s úsměvem.

Vyberte z desítky hrdinů Gentlemana desetiletí

Hradec Králové - Jaroslav Kolman je v pořadí už stým Gentlemanem silnic. Poprvé byl tento titul vyhlášen před deseti lety, kdy jej získal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího auta sedmnáctiletého mladíka. Mezi stovkou oceněných je devatenáct žen a sedm mladých zachránců, kterým tehdy ještě nebylo 18 let.

Ať pomůže jiný!
Podle vedoucího psychologa Policie ČR Vladimíra Vosky u nehody pomůže pouhých deset procent lidí. „Devadesát procent si řekne: Proč bych měl pomáhat právě já? Ať pomůže někdo jiný, já spěchám do práce," uvedl psycholog. Obecně prý platí, že čím více lidí se kolem nehody shromáždí, tím menší je pravděpodobnost, že někdo z nich pomůže.

Společný projekt Policie a České pojišťovny chce své letošní jubileum oslavit vyhlášením Gentlemana desetiletí, který vzejde z internetového hlasování. Na webové adrese www.gentleman silnic.cz lidé najdou desítku nejpozoruhodnějších příběhů, kterým mohou až do konce září dát své hlasy. Vítěz bude vyhlášen v říjnu. Mezi nominovanými je i Jaroslav Kolman.

Pomoc při dopravní nehodě není na našich silnicích úplnou samozřejmostí. „Jen málokdo u nehody zastaví a zraněným pomůže," uvedl ve středu policejní prezident Tomáš Tuhý, který spolu s předsedou představenstva České pojišťovny Lucianem Cirinou předal Jaroslavu Kolmanovi ocenění.

Počet nehod přitom stále roste. Jen za rok 2013 se v Česku stalo 84 398 vážných havárií, téměř o tři tisíce  více než v předchozím roce. Pomoc obětavých lidí je tedy potřeba stále častěji.

Příběhy nominovaných zachránců

Blanka Šantrůčková u nehody na Benešovsku úspěšně resuscitovala zraněného 12letého chlapce, který už nejevil známky života.

Lukáš Voborník, Jiří Němec a Petr Uchytil pomohli zachránit zraněnou matku i její malou holčičku, které zůstaly u Podlažic na Chrudimsku zaklíněny v hořícím autě.

Petra Kučerová a Pavel Kučera zachránili na jihu Čech myslivce, kterého auto odhodilo do příkopu plného vody, kde ležel tváří dolů.

Josef Pešek riskoval vlastní život, aby u Soběchleb na Lounsku vyprostil z nabouraného hořícího vozidla zraněného řidiče a jeho osmiletého syna.

Aleš Matoga a Petr Bystrianský zachránili život řidičce v převráceném voze, který se zřítil do řeky Ostravice. Muži skočili do vody a ženu vyprostili.

Marek Bilík a Michal Lehký jsou řidiči kamionu. Na dálnici D1 pomohli šoférovi, který zůstal zaklíněn v havarovaném hořícím voze.

Ondřej, Miroslav a Hana Hrbáčkovi na Hodonínsku rozbili hasicím přístrojem hořící kabinu cisterny, v níž byl uvězněn mladý řidič.

Petr Barborka, Martin Kváš a Jan Šmidrkal jsou motorkáři. Zachránili jiného mladého motocyklistu, který havaroval u Nové Paky. Mladíci ve věku 17 až 19 let mu poskytli první pomoc a masáž srdce. Přežil jen díky nim.

Irena Dřevňáková, Roman Červenka a  Jiří Kadlec vytáhli z auta, které spadlo do rybníka, dva mladíky a tři děvčata.

Jaroslav Kolman zachránil z havarovaných aut čtyři lidi. Jedno z aut už hořelo a jeho řidičce hrozila smrt.
(Zdroj: www.gentlemansilnic.cz)