„Vyčkávali jsme v autě uprostřed bouře. Nebylo úniku. Před námi letěla jedna střecha, za námi další dvě. Nezbývalo nám nic jiného než přečkat a doufat, že nás nic netrefí,“ vypráví silný zážitek Kamila Králová z Nového Města nad Metují a dodává: „Vybavuji si zvláštní klid před tou bouří, pak přišel velmi silný vítr, nepříjemné burácení, které se jakoby přibližovalo k nám, najednou nikde nikdo. Vjeli jsme na chodník blízko k jedné otevřené zahradě a po bouři už jen šokovaní lidé, kteří vybíhali z domů a pozorovali škody, které živel napáchal.“

Na místo vyrazili profesionální i dobrovolní hasiči. Až do pozdních večerních hodin měli plné ruce práce. Ničivá bouřka zasáhla asi třetinu tamních obydlí.

"JAKO KDYŽ PROTI VÁM HUČÍ VLAK"

Neveselé bylo i probuzení do sobotního rána. Odklízení škod pokračovalo, lidé byli bez elektřiny. Pan Pavel z čísla popisného 13 měl ještě štěstí. Na zahradě mu vítr pokácel šest vzrostlých stromů a ani jeden z nich nedopadl na rodinný dům. Na pomoc s odklízením mu kromě hasičů přijela i rodina z Dobrušky.

„Bylo to, jako když proti vám hučí vlak, setmělo se, manželka i kluk byli v šoku. Ten strach…,“ vyprávěl také pan Jiří. Řádění živlu pozorovali doma z okna. „Trampolína přistála na skleníku, vítr poškodil střechu. Něco takového jsem zažil poprvé v životě. Ještě jsme si vždycky říkali, jak se Bohuslavicím všechno vyhýbá,“ krčil rameny senior.

ŠKODY PŮJDOU DO MILIONŮ KORUN

Vichřice se Bohuslavicemi prohnala v jednom pruhu, jakoby od Hradce Králové na Dobrušku a trasou ničila, co jí přišlo do cesty.

„Odnesly to stromy, střechy, sloupy elektriky, veřejné osvětlení. Je to katastrofa. Ráno to vypadá hůř než večer,“ rozhlížel se v sobotu po obci její starosta Jiří Tojnar.

„Co se týká škod, jen na tom obecním půjdou do milionů korun. Na základní škole je střecha pryč, v tělocvičně jsme měli deset centimetrů vody. Na budově úřadu je také poškozená střecha,“ vyjmenovával starosta. 

Utrpěla mateřská škola, autobusová zastávka i tamní kostel u hřbitova. „Má poškozenou střechu. Je otázka, jak to bude vypadat vevnitř, kde jsou varhany,“ nebyl si zatím jistý Jiří Tojnar. Poničené byly i pomníky na hřbitově, na které popadaly stromy.

„Nikdy jsem nic takového nezažil. Jen vzpomínám na vichřici v roce 1986, ale ta položila les, obci se vyhnula. Od sedmdesátých let se tady žádná taková pohroma nestala,“ konstatoval starosta.

Také jemu vítr „očesal“ polovinu střechy. „Teď musíme pomoci hlavně lidem, aby měli domy zabezpečené a nepršelo do nich. Poškozených je okolo osmdesáti domů. Také je nutné zprůjezdnit všechny cesty, aby byly bezpečné a na nikoho nic nespadlo,“ plánoval s tím, že všechna suť a odpad se zatím sváží na jednu hromadu.

„Musím ocenit pomoc hasičů, je jich tady asi padesát i z okolních obcí, bez nich by to nešlo,“ zdůraznil starosta s vděkem a zároveň si oddechl, že se při vichřici nikdo nezranil.

POMŮŽE I KRAJ

Lidé v Bohuslavicích se semkli a projevili solidaritu. Kdo mohl, přiložil ruku k dílu. Soused přišel na pomoc sousedovi. Ve školce se provizorně na ohni vařilo, aby bylo alespoň něco teplého do žaludku.

Na následky kalamity se v sobotu přijel podívat i hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán. „Cestou jsem viděl popadané stromy na Hradecku a Rychnovsku, ale v Bohuslavicích jsou škody největší. Obdivuji nasazení všech lidí,“ nechal se slyšet hejtman a přislíbil, že na jednání Rady Královéhradeckého kraje budou hledat cestu, jak obci s bezmála tisíci obyvateli pomoci.

„Nyní nemohu slibovat konkrétní částku či přesný harmonogram. Zřejmě se nebude jednat o desítky milionů korun, ale určitě budeme chtít pomoci,“ dodal.

PŘES 200 UDÁLOSTÍ

V souvislosti s vytrvalým deštěm, bouřkami a nárazovým větrem řešili hasiči v pátek více než dvě stovky událostí a například kolem sedmé hodiny večerní probíhalo aktuálně v jedné chvíli na území kraje okolo padesáti zásahů.

Jedním z nich byla například událost na silnici z Brzic do Prorub, kde hasiči z Jaroměře několik hodin odstraňovali popadané stromy a zachránili z uvízlého automobilu dvě tělesně handicapované osoby.

V Novém Bydžově odstraňovali místní profesionální hasiči v rychlém sledu několik popadaných stromů v půl páté odpoledne. „Bouře poté postupovala směrem na Hradec Králové a kolem šesté už podobné události řešily například místní jednotky sboru dobrovolných hasičů v Kosičkách, Plačicích či Lochenicích,“ vyjmenoval mluvčí krajských hasičů Ondřej Sezima.

Také na Rychnovsku se hasiči nezastavili. Už po poledni zasahovali na kraji lesního porostu v Kostelci nad Orlicí, několik stromů zde popadalo a hrozily i pády dalších. Na místo se dostavil pracovník správy lesů a po dohodě s ním se celá oblast uzavřela.

Asi nejklidnější byla situace na Jičínsku, kde hasiči vyjížděli k popadaným stromům a větvím spíše výjimečně.