Nedostatek strážníků městské policie trápí hned několik měst na Rychnovsku. Problém pociťují i v městě krajky, tedy ve Vamberku.

Bezpečnostní situace se v okrese zhoršila kvůli přílivu především zahraničních dělníků, kteří pracují v rozvíjející se kvasinské průmyslové zóně.

„Tito lidé hledají zábavu hlavně v popíjení alkoholu. Pohoršují pak na veřejnosti,“ uvedl starosta Vamberku Rudolf Futter.

Ačkoli Vamberk neleží přímo u fabrik kvasinské zóny, problémy, které s sebou průmyslový boom nese, jsou patrné i zde.

Dříve ve městě sloužil jen jeden strážník městské policie, nyní zde pracují tři. Město by chtělo, aby jich přibylo, jenže vhodné zájemce o pozici městského strážníka nemůže najít.

Důvodem je nezaměstnanost, která je na Rychnovsku nejnižší z celé České republiky a neschopnost konkurovat platům, které nabízejí velké podniky.

Všichni míří raději do okolních fabrik

Ačkoli se nějací zájemci objevili, nesplňovali požadavky. „Tři strážníci městské police nestačí, chtěli jsme přijmout další lidi, ale ti, kteří se přihlásili nesplnili požadavky. Pak jsme měli ještě několik inzerátů, na které se skoro nikdo neozval. Například zájem projevila jen jedna žena z Týniště nad Orlicí,“ pokračoval starosta Vamberku Rudol Futter.

Problémy s hledáním zaměstnanců však nemají jen města, ale dotýkají se i menších podnikatelů.

Problémy jsou pak především ve službách. Na Rychnovsku je těžké najít kuchaře nebo servírku.

Následky průmyslového rozvoje, který s sebou kromě zhoršení bezpečnostní situace, nízké nezaměstnanost nebo problémů v dopravě, jsou cítit napříč celým Rychnovskem.

Velkou komplikací pro města je také vznik nelegálních ubytoven, na kterých bydlí stovky lidí.

Tito lidé městům a obcím neodvádí žádné poplatky - například za svoz odpadu.

Jen v okresním Rychnově nad Kněžnou zaznamenal starosta Jan Skořepa nárůst množství odpadu zhruba o dvacet procent, nespokojení jsou však i další starostové z rychnovského regionu. Situací v okrese se zabývají politické špičky Česka ve spolupráci s komunálními politiky a odborníky.

Nedávno byl například posílen počet státních policistů v okrese.