Nové kino v Rychnově nad Kněžnou se v roce 2017 otevřelo v prostorách bývalého disko klubu Alien ve Společenském centru, kde v současné době sídlí i městská knihovna. Ta se za několik měsíců pro změnu přesune do budovy starého kina. Přestavba v minulých dnech už začala.

„Prostory, které jsou ve Společenském centru, zdaleka nevyhovují,“ říká místostarostka Jana Drejslová.

Knihy, byť to jsou ty, které se nepoužívají, jsou tam uloženy také ve sklepě.

„I prostory dětského oddělení a oddělení pro dospělé jsou malé. Po změně volá knihovna už roky. V kině vzniknou také menší sály, kde by se konaly přednášky, a čítárna i s občerstvením. Vše bude už v modernějším stylu. Hotovo by mělo být do 31. prosince roku 2019,“ dodává Jana Drejslová.

Vznikne venkovní malá scéna

A nový kabát dostane nejen budova bývalého kina, které v minulosti proslulo především Rychnovskou osmičkou, nejstarší amatérskou filmařskou soutěží ve východní Evropě. Už nyní se mění také její okolí. Kvůli úpravám venkovních prostor, které jsou součástí projektu, odsud během pár dní zmizela zeleň.

Vizualizace budoucí podoby areálu rychnovské nemocnice.
Další krok k osamostatnění

„Hlavní myšlenkou projektantů je, aby širokou veřejností navštěvovaná knihovna umožnila občanům nejen využívat vnitřní prostory, ale i venkovní k setkávání, k besedám i kulturnímu vyžití na venkovní malé scéně,“ vysvětluje referentka odboru výstavby a životního prostředí Martina Langerová.

Vyřezanou zeleň nahradí nová

Starší zeleň podle ní nebylo možné ani vhodné do prostoru zakomponovat a některé stromy prý už vykazovaly známky zhoršeného stavu. Jedna z pokácených douglasek se pro letošek stala vánočním stromem na Starém náměstí. Ani další dřeviny pak neskončí jen jako palivové dříví. Vyřezané smrky a další dřeviny poslouží na úpravu prostor Hladíkovy síně na letošní výstavu betlémů. Jehličnaté větve využijí zahradníci na zazimování citlivějších rostlin. Venkovní prostory však nezůstanou "holé", okolí nové knihovny má být osazeno novými stromy, keři a okrasnými rostlinami.

„Vzhledem ke stavebním zásahům je nutné polovinu parkovací plochy pod kinem uvolnit pro postavení jeřábu a zázemí stavební firmy. Dojde k částečnému omezení vstupu na dětské hřiště za kinem, bude důležitá větší pozornost procházejících lidí po ulicích kolem staveniště,“ doplňuje Martina Langerová.

Ilustrační fotografie.
Parkovací systém se dočkal menší změny