Pro tento rok vyšel termín Krajských dožínek na třetí zářijovou neděli, tedy 25. 9. 2016.

„Oslavíme spolu sklizeň úrody, která je v tuto chvíli ve hvězdách, ale přeci doufáme, že bude hojná. V loňském roce jsme ukázali, že zemědělství je stále atraktivní obor," uvedla ředitelka Regionální agrární komory Pardubického kraje Vanda Rektorisová.

Veřejnost opět čekají ukázky technických novinek. Traktory společně s další technikou jsou už tradičním kontrastem na historickém náměstí a každoročně přitahují obrovskou pozornost.

„V bohatém programu si na své přijdou skutečně všichni. Těšit se můžete na nové vítěze regionální soutěže Mls Pardubického kraje. Jak již název napovídá, mlsat budete moct z novinek, které představí jednotliví výrobci. Pokud přijdete včas, stihnete si je i nakoupit," říká Rektorisová.

Od loňského ročníku dožínek jsou do přehlídky zařazovány i nepotravinářské výrobky. Pro velký ohlas jsou proto i letos pozváni prodejci rukodělných výrobků. Organizátoři však nezapomněli ani na nejmenší návštěvníky, pro něž je připraven speciální program. Vyzkouší si třeba, že podojit krávu není tak úplně jednoduché, pobaví se u představení loutkového divadla nebo u Králičího hopu a prohlédnou si minizoo. Se svými rodiči si budou moci prověřit své znalosti ze zemědělství. A u stánku DDM ALFA Pardubice si malé ratolesti samy vyrobí sovu.

Samozřejmostí je hudební doprovod se spoustou žánrů. „A nezůstaneme jen u toho, ale to je nyní malé překvapení."

Návštěvníci Krajských dožínek mohou zavítat také do přilehlých prostor pardubického zámku, kde jim studenti středních škol předvedou své dovednosti jak z oblasti zemědělství, tak i gastronomie. K vidění zde budou hospodářská zvířata, historické zemědělské nářadí, vázání snopů a povřísel, mlácení obilí a kovářská dílna.

Dožínky jsou oblíbenou lidovou tradici, která připomíná konec žní a poděkování přírodě za obživu na další období. Zemědělci svou akcí chtějí oslavu přiblížit i lidem ve městě.

Program dožínek
• Oficiální zahájení v neděli ve 14 hod. na Pernštýnském náměstí
• Ukázka zemědělské techniky, ochutnávka a prodej vítězných výrobků soutěže MLS Pardubického kraje, jízdy koňskými povozy, „Zemědělství žije!" - soutěže pro děti i dospělé, kreativní tvoření pro děti, minizoo, králičí hop, loutkové divadlo (od 14.30 a od 16 h), představení zájmových spolků, sdružení a partnerských společností

hudební program - od 11 hod.:
• folková skupina Devítka, Dětský folklorní soubor Perníček, cimbálová muzika Dolňáci, skupina Cross Country a Karel Gott REVIVAL.
• od 18.00 hodin vystoupí zpěvačka KRISTÍNA.

• V pondělí dopoledne program pokračuje prezentací středních škol na pardubickém zámku