Žijeme v době, kdy se roušky a respirátory vyvažují takřka zlatem. Stíháte jejich výrobu?
Předem je nutno říct, že se naše firma zaměřuje převážně na výrobu roušek. V našem případě na Nano roušky. Respirátory nevyrábíme, ale dodáváme. Respirátory jsme zařadili do nabídky, když nás požádali o zajištění dodávek naši zákazníci. Naši dodavatelé je umí také nabídnout. Takže je to už cirka dva a půl měsíce, co je nabízíme. Co se pak týče roušek, tak jsme narychlo dokončili vývoj, kdy k výrobě používáme nanomateriál. Před týdnem jsme rozjeli první linku, která dokáže vyrobit až dvacet tisíc kusů těchto roušek za den. Měsíčně tak jsme na jedné lince schopni vyrobit 500 tisíc roušek. A před pár hodinami jsme spustili i druhou linku, kde vyrábíme roušky s gumičkami. U ní chceme po testovacím provozu dosáhnout podobného výkonu.

Plány to jsou smělé. Ale co materiál? Máte jej dostatek?
U materiálu to jsou dvě roviny. Co se týče nanovláken, tak tam problém není a jsme dostatečně zásobeni. Problém však je u ostatního materiálu, například tvarovacího drátku a gumiček. Tam opravdu cítíme problém. Ten přesahuje i hranice České republiky, kdy v současné době je velký problém dostat potřebné komponenty přes hranice.

Nedostatek roušek a respirátorů nahrává v současné době překupníkům, kteří jsou schopni vyšponovat cenu zdravotnického materiálu až padesátinásobně. Volají vám?
Bohužel se v současné době najdou i překupníci, kteří využívají tu nastalou paniku. Je tu více dodavatelů, kteří jsou pouze překupníky a dokázali velmi rychle na tu abnormální poptávku zareagovat. Tyto překupníky, kteří se čas od času ozvou, však rezolutně odmítáme a snažíme se zásobovat především státní instituce, nemocnice a lékaře. Také jsme rozjeli kampaň Rouška zdarma pro Kostelečáky. Kdy do konce týdne všem obyvatelům Kostelce, a to na občanku, rozdáme na osm tisíc roušek. 

A co zbytek kraje?
Snažíme se vyhovět všem. Oslovila nás i nejbližší města, například Náchod, Hronov, Červená Hora. Ozval se i královéhradecký hejtman či stát. Sice jsme východočeská firma, ale více se cítíme jako firma evropská, která by v nastalé situaci ráda pomohla celému starému kontinentu. Bohužel poptávka stále mnohonásobně převyšuje nabídku. A i kdybychom měli stonásobnou kapacitu, stále to nebude stačit.

Jaký je vlastně rozdíl mezi „klasickou“ rouškou a nanorouškou?
Díky větší hustotě vláken jsou na nanoroušce zachycovány i menší částice, než je běžné u standardních ochranných masek. Dále jsou pomocí elektrického náboje na povrchu vláken aktivně přitahovány i velmi jemné částice. Bakteriální filtrační účinnost masky s filtrem z nanovláken je více než 98 procent a účinně filtruje i částice o velikosti viru. Maska sice nepředstavuje stoprocentní ochranu nositele, ale snižuje riziko nákazy koronavirem a její filtrační schopnost je díky vrstvě z nanovláken zesílena.

Museli jste kvůli zvýšené poptávce přijímat nové zaměstnance?
Původně jsme pracovali ve dvousměnném provozu. Nyní pracujeme čtyřiadvacet hodin denně. Nedostatek zaměstnanců jsme vyřešili elegantně, kdy jsme si „vypůjčili“ dvacet lidí od jedné z místních firem, která musela kvůli současné situaci zastavit výrobu.

Ještě se vrátím k respirátorům. Jak se jejich cena v čase vyvinula? A v čem vláda zaspala?
Ještě na začátku ledna byla situace taková, že se dal respirátor koupit za šedesát korun. Dnes se cena pohybuje kolem 300 korun. Bohužel další evropské státy byly rychlejší a objednaly respirátory a roušky ze zásob na starém kontinentu dříve než my v ČR. Z části i proto, že jsme zdaleka v Evropě nebyli v první vlně nákazy.