„Srpnový termín zřejmě nedopadne, ale vím, že se připravuje velké setkání na vyhodnocení česko-polské zahraniční spolupráce na začátek září, myslím si, že by to mohlo být to místo, kde by se mohlo podepsat a ihned poté začne sdružení pracovat," řekl Otakar Ruml (KSČM), náměstek hradeckého hejtmana.
Sdružení se původně mělo jmenovat Nové Sudety, název ale vzbudil značně negativní reakce u pardubických i hradeckých zastupitelů.
„Ten název je nešťastný. Chápeme jeho historické opodstatnění, v Česku ale má vzhledem k německé okupaci závažný emocionální akcent," střídal se před časem u mikrofonu na jednání pardubického krajského zastupitelstva jeden komunista za druhým.
Poláci dokonce chtěli, aby se sdružení jmenovalo jen Sudety, jak to odpovídá historickému označení oblasti.
A čtenáři Deníku mají názor podobný. V anketě na našem webu se proti názvu Nové Sudety postavilo 64 procent hlasujících, jen 36 procentům zbývajících by takový název nevadil.
„Už je to tady. Pomalu a plíživě všeho dosáhnou, i zrušení Benešových dekretů," připsal do diskuze jeden ze čtenářů. Ale objevily se i protichůdné ohlasy. „Oblast tak kdysi nazvali římští obchodníci, ten název jí nedali čeští Němci. Zatímco však Němci kraj zúrodnili a vystavěli, tak po jejích vyhnání Sudety strašně zpustly. Sudeťáci tu dnes chybí," napsal čtenář, který se podepsal jako Náchoďák.
Novum
• Projekt Novum připravují Královéhradecký, Pardubický, Liberecký a Olomoucký kraj s Dolnoslezským vojvodstvím a již existující zdejší euroregiony Nisa a Glacensis. Podepsat spolupráci měly strany v létě na Sněžce.
K podpisu ale dojde zřejmě v září.
• Sídlo uskupení by mělo být v Jelení Hoře na polské straně Krkonoš.
• Cílem sdružení je čerpat bruselské dotace na projekty přeshraniční spolupráce, např. cyklostezky, silnice a rozvoj hornatého pohraničí. EU na projekty týkající se boření hranic národních států hodně slyší.