„Jezdíme se ženou na Slovensko do lázní každý rok. Není to daleko a v porovnání s českými lázněmi je tam velmi levně. Nemluvě o drahých destinacích v Německu nebo jinde," řekl Karel Hromádko z vesnice na Chrudimsku.

Hlavně v 90. letech, kdy se Slovensko stalo „zahraničím", na něj Češi poněkud zapomněli. Turistickou stálicí zůstalo hlavně pro pravověrné trampy, které lákala letní divočina slovenských Karpat. Za zimními radovánkami si Češi naopak velmi rychle zvykli jezdit do Alp. Teď, zdá se, se slovenská éra navrací.

„Slovensko je druhou nejpopulárnější českou zahraniční destinací, kterou si Češi volí pro svou dovolenou (po Chorvatsku) a kromě hor jsou mezi českými turisty nejoblíbenější relaxační pobyty v termálních lázních a aquaparcích. Právě lázně a aquaparky jsou využitelné pro turisty i na jaře a na podzim," potvrdila Asociace českých cestovních kanceláří.

Za vše hovoří i skutečnost, že Češi představují třetinu všech zahraničních turistů na Slovensku a tento podíl rok od roku roste.

Ceny jsou tu navíc skutečně příznivé. Třeba u šestidenního pobytu v hotelu s polopenzí se pohybují mezi pěti až sedmi tisíci korunami. Češi na slovenských lázních rovněž chválí zrekonstruovaná zábavní centra na dobré úrovni s velkým množstvím termálních aquaparků a vstřícný přístup a ochotnou obsluhu slovenských hotelů a restaurací.

Populárními lázněmi pro převážně relaxační či léčebné pobyty, jsou Turčianské Teplice, Podhájská, Trenčianské Teplice nebo Piešťany.