V letošní sezóně si lidé musí návštěvu Hobitína předem domluvit a o víkendech bude zcela zavřeno. Proč jste ke změně přistoupil?
Ke zpřísnění pravidel jsme museli přistoupit z toho důvodu, že během covidu, kdy se méně jezdilo do zahraničí, si lidé začali Hobitín plést s turistickou atrakcí s vyžitím pro celou rodinu. Realita je ale taková, že se jedná o menší filmové kulisy na našem rodinném pozemku, kterou ocení především fanoušci J. R. R. Tolkiena. Od letoška lze tedy Hobitín navštívit pouze ve všední dny a je nutné se rezervovat přes e-mail rezervace.hobitin@email.cz. Vstupné zůstává dobrovolné.

Jaké problémy nečekaně velký zájem o Hobitín způsobil?
Najednou tu začala parkovat auta před naším domem a často zklamaní návštěvníci se divili, že je to tu tak malé, bez občerstvení, toalety, vyžití pro děti a tak dále. Dokonce se tu bez ohlášení objevil i zájezd zahrádkářů a párkrát i školní zájezd či tábor. Způsobeno to bylo nejspíše tím, že různé webové stránky uváděly nepřesné informace, proto jsme letos všechny administrátory oslovili s prosbou, aby buď článek s informacemi o Českém Hobitíně odstranili, nebo zaktualizovali o nová pravidla.

Zámecký letohrádek v Opočně prochází opravami, další ho ještě čekají.
Letohrádek v Opočně má zpátky věž, ukrývá netradiční vzkaz budoucím generacím

Mohou se návštěvníci letos těšit na nějaké novinky - přibylo něco v Hobitíně?
V současnosti už Hobitín nijak nerozšiřuji, protože už mě život zával zase trochu jinam, ale každý rok se ho snažím alespoň opravovat a zpevňovat tak, aby ještě nějakou dobu vydržel, přestože to nepůjde dělat donekonečna a jednoho dne se bude muset návštěvnost omezit ještě víc. Pravdou ale je, že mi to občas nedá a přidám nějakou tu drobnost. V plánu mám například vyrobit krmítka v hobitím stylu, přidat loukoťová kola, vyměnit střechu u hospůdky Zelený drak či trochu zútulnit hlavně pro osobní potřeby obydlí U Sudu. Hlavně se ale snažím Hobitín udržovat tak, jak je, což samo o sobě zabere každý rok nějaký čas a sebere to dost energie, ale pořád to ještě dělám rád.

V loňském roce vznikl film Stíny kraje, na kterém jste spolupracoval. Kde ho lidé mohou zhlédnout?
Když se člověk ohlédne zpět, Stíny Kraje pro mě představují skutečně velký úsek mého života. V roce 2012 jsem začal stavět první hobití noru, v roce 2017 jsem Český Hobitín dokončil a od té doby jsme s Jaroslavem Kejzlarem s podporou velkého množství lidí až do roku 2023 na Stínech Kraje s přestávkami pracovali. V současnosti lze Stíny Kraje zhlédnout zdarma na YouTube, a kdo by se rád dověděl více o zákulisí z příprav, natáčení a postprodukce a také o vzniku samotného Hobitína, můžete se na YouTube podívat také na film o filmu.

Ukázka z filmu Stíny kraje:

Zdroj: Svatoslav Hofman

O čem film je, co od něj diváci mohou očekávat?
Nechci moc prozrazovat děj, ale ve zkratce mohu říct, že se nejedná o adaptaci knih J. R. R. Tolkiena, ale takový alternativní příběh z Kraje, který by se klidně mohl přihodit a chod událostí ve Středozemi by nijak neovlivnil. Kulisy Českého Hobitína totiž ve filmu nepředstavují románový Hobitín, ale blíže neurčenou hobití vesnici u hranic Kraje, kde se s narůstající mocí Saurona začínají dít záhadné věci. Dějově je příběh zasazen do období mezi Hobitem a Pánem prstenů.

Dobruška je na svého rodáka F. V. Heka hrdá. Bývalý Hekův dům č.p. 17.
F. L. Věk vs. F. V. Hek. Požár, dluhy, ztráta domova, jeho život byl plný dramat

Kde jste Stíny Kraje natáčeli?
Film jsme natáčeli pouze v osadě Šediviny v Orlických horách a do natáčení se zapojila spousta místních lidí, kterým jsme moc vděční za to, jak moc byli ochotní a trpěliví. Byli jsme moc rádi, že druhou premiéru jsme mohli uspořádat v místním kulturním centru Schule, kde jsme se mohli potkat se všemi sousedy a zavzpomínat na to všechno, co natáčení přineslo.

Připomíná i vaše soukromé bydlení Středozem?
Jako v případě Hobitína mě baví opravovat a recyklovat různé věci, ale jsem teď trochu rozlítaný na více místech najednou, takže jsem svému bydlení ještě žádný styl nevtiskl, i když představa reálné hobití nory někde v přírodě mě docela láká.

Mohlo by vás zajímat: Dominanta Šedivin a okolní krajiny. Prolétněte se nad kostelem sv. Josefa

Zdroj: Jiří Simon