K panoramatu Českého ráje kromě jedinečné krajiny protkané skalními městy neodmyslitelně patří také historické památky.

Lovecký zámek Humprecht, který se tyčí nad Sobotkou, se těší stálému zájmu návštěvníků. „Nejvíc se u nás zvýšená návštěvnost projeví, když si lidé můžou díky státnímu svátku užít prodloužený víkend,“ ví kastelánka Dagmar Faměrová. Vzhledem ke kapacitě je šest až sedm set turistů denně pro dominantu Sobotky mezní počet.

Nový fenomén

Na hradě Trosky zažili překvapení. Od dubna do června navštívily památku stovky turistů z Izraele. „Velmi se jim tu líbilo. Jednalo se až o čtyři autobusy denně,“ uvádí kastelán Lubomír Martínek. Dodává, že šlo o první zkušební ročník zájezdů izraelských turistů do Českého ráje a Libereckého kraje. A protože ohlasy návštěvníků byly pozitivní, kastelán již přemýšlí, jak se připravit na příští sezonu. „Byla to nová zkušenost, ale poradíme si,“ věří Martínek. Letos na Troskách zaznamenali výrazně vyšší návštěvnost než loni.

Na hradě Kost je letošní sezona velice podobná loňské. Zájem Izraelců o gotickou památku zaregistrovali také. „V průběhu července se zde vystřídalo pět tisíc návštěvníků,“ uvádí Jiří Macháček ze správy hradu.

Něco navíc

Na zámek Dětenice si opět našli cestu nejen příznivci historie, ale také labužníci. A těch je opravdu hodně. „Zámek si vede velmi dobře. Loni ho za celý rok navštívilo téměř 240 tisíc lidí, letos se dá očekávat nárůst,“ uvádí Pavel Ondráček.

Historické prostředí lákalo hosty na řadu doprovodných akcí. „Pořád musíte nabízet něco nového. Tak, aby se bavily celé rodiny,“ zdůrazňuje Ondráček.

Tento trend je patrný na drtivé většině památek. Nabízejí pohádkové prohlídky pro děti, koncerty, divadla i food festivaly.

„O dovolené jsme navštívili s dětmi mnoho míst Českého ráje. Ale vybíráme podle toho, jak zajímavé je to především pro ně,“ říká Eva Kunčická z Oseku.

Fakt, že je Jičínsko pro hosty atraktivní, dokládají i rekordní čísla z jičínského infocentra. Jen v červenci prošlo jeho dveřmi téměř 27 tisíc návštěvníků.