Řada nepříjemností je čeká při cestování i v místě pobytu. Příliš těžké kufry, špatné jídlo, odlišné elektrické zásuvky. S takovými problémy bojují podle delegátů turisté nejčastěji, ačkoli se jim dá předcházet.

Málokdo se umí úsporně sbalit a na letišti řeší problém s přetíženými zavazadly.

„Platí totiž nový váhový limit. Zavazadla by neměla přesáhnout patnáct kilogramů. Dříve to bylo dokonce pětadvacet, to již neplatí. Pokud člověk limit překročí, musí zaplatit," varuje Ján Fignár, Destination Manager cestovní agentury TopFly.cz, která se specializuje na Turecko.

Jak se říká: „pozdě bycha honiti", a není na škodu připomenout žebříček věcí, které turisté před cestou nejčastěji podcení a poté toho litují.

„Nejvíce si stěžují, že si zapomněli například převody elektrického napětí nebo nabíječku mobilů," upozornil manažer kanceláře Fignár. Informace o elektrických zásuvkách lze nalézt na webových stránkách kanceláří, případně je zjistí na telefonní či emailový dotaz.

Mezi další nepříjemné skutečnosti patří zapomenutí léků, třeba proti nevolnosti. Přitom existuje snadné, zdravé a jednoduché řešení, které zabraňuje zažívacím problémům. „Tekutý lék z Moravy – slivovice. Stačí malý doušek každé ráno. Pokud jedou lidé do Turecka či Thajska, doporučují cestovatelé jídlo prokládat jednou až dvěma pálivými papričkami denně," říká Fignár.

Žebříček nejčastěji zapomenutých věcí

1. Dostatek „energie": Baterie do fotoaparátu, převody elektrického napětí nebo nabíječka mobilů či baterií.

2. Záchrana z Moravy: Slivovice se v zahraničí náramně hodí při střevních potížích.

3. Trocha zdraví z… Řádného očkování. zájezd bez něj může velmi rychle skončit.