Do Velichovek už se cestovatel těší. „Na Náchodsku už jsem mnohokrát byl, mám tam přátele. Jezdím tam fotografovat do přírody a lesů," řekl Jiří Kolbaba.

Sdělil, že do regionu jezdí  fotografovat skály. „Adršpach a další hornaté scenérie v tomto koutě jsou přímo úchvatné," řekl Deníku.

Jiří Kolbaba je z Brna, a tam je krajina plochá. Když proto může vyjet do kopcovitých krajů České republiky, je nadšený. „I když jsem procestoval velký kus exotického světa, tak si stejně a někdy i více užívám cestování po Česku," uvedl Jiří Kolbaba.

Svěřil se, jaké byly jeho začátky. „První moje cesty byly s rodiči po střední Evropě. Taková ta první exotická byla asi před třiceti lety do Mongolska. Myslím, že nejvíce mě ovlivnila první cesta do Indonésie. Podíval jsem se tam už dvanáctkrát. Po její návštěvě jsem se rozhodl, že chci žít tento můj zvláštní život," svěřil se Jiří Kolbaba.

U nás se mu nelíbí mezilidské vztahy

V cizině ho zaujalo především soužití a přístup místních obyvatel.

„Nelíbilo se mně, jak to probíhá u nás v Česku, zejména některé mechanizmy mezilidských vztahů. Tak jsem začal utíkat do ciziny. Tam se mi líbilo, jak se k sobě lidé chovají. Žijí ve společnostech, zdraví se a usmívají se," řekl cestovatel.

Cestování nejprve nesouviselo s fotografováním. „Začal jsem fotit až později. Baví mě to a umožňuje mi dostat se kousek dál, hlavně za domorodými lidmi," uvedl Kolbaba.

Fotil lidi v mnoha desítkách zemí, na všech kontinentech. I v Antarktidě, ale tam to byli vědci na expedicích. „Fotím lidi v různých, často i vzdálených exotických zemích a různých kulturách a z toho dělám různé projekty. Nikde jsem problém neměl. Největší problémy mám naopak v naší zemi a ve východní Evropě. Třeba v islámských kulturách se pohybuji velice často a nikdy mi tam nikdo neublížil a ani se na mě křivě nepodíval. Za celou dobu mě nikde nikdo neokradl, zato v Česku mě okradli už osmkrát," uvedl.

Když se ho někdo zeptá, co je pro něj na celém světě destinace číslo jedna, která se mu nejvíce „zažrala" pod kůži, je to úplně jednoznačně Antarktida. „Byl jsem tam už třikrát a považuji ji za absolutní světovou špičku," vysvětluje Kolbaba.

Další takovou destinací je  Island, kam se chystá už po osmé. Jezdí také hodně rád do Ameriky, do Austrálie a na Havaj. Pro letošní rok má připraveny tři africké cesty.

Jiří Kolbaba už plánuje další dobrodružné výpravy na příští rok. Absolvuje třeba další cestu kolem světa. „Jednu takovou už mám za sebou, podnikl jsem ji s ruksakem na zádech a bylo to takové nízkorozpočtové.

Další bude na palubě letadla, tak to bude trochu „mafiánská" cesta, ale jsem rád, že se podívám na exotická místa. Už se těším. Poletím také na Mauricius a poprvé v životě Airbusem A380, tak si to budu užívat," dodal Jiří Kolbaba.